Bývalého reportéra Safronova po obvinení z vlastizrady odsúdili na 22 rokov väzenia

Ivan Safronov
Zadržaný ruský novinár Ivan Safronov. Foto: SITA/AP

Súd v Moskve v pondelok uznal bývalého novinára vinným z velezrady a poslal ho na 22 rokov do väzenia s maximálnym stupňom stráženia. Ivan Safronov, ktorý je vo väzbe od zatknutia v júli 2020, bol obvinený z odovzdávania vojenských tajomstiev českým tajným službám. On však obvinenia poprel a trval na svojej nevine.

Safronov pracoval pre denník Kommersant, v ktorom a venoval vojenským a bezpečnostným otázkam. Neskôr pracoval ako poradca šéfa vesmírnej agentúry Roskosmos, kde podľa jej vyhlásenia nemal prístup k štátnym tajomstvám.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Bývalý novinár tvrdí, že počas svojej práce zbieral všetky informácie z otvorených zdrojov a neurobil nič nezákonné. Vyšetrovatelia podľa neho tiež nedokázali vysvetliť obvinenia z vlastizrady a nevysvetlili, aké tajomstvá údajne odhalil.

Mnohí ruskí novinári a ľudskoprávni aktivisti vyzývajú na jeho prepustenie a niektorí hovoria o tom, že sa mu úrady možno chceli pomstiť za jeho správy odhaľujúce nekalé obchody so zbraňami a ruské vojenské incidenty.

Ochrancovia ľudských práv, novinári, vedci a predstavitelia korporácií, voči ktorým vzniesli obvinenia z vlastizrady v Rusku, majú náročnú obhajobu, keďže ich prípady sú utajené a prístup verejnosti k informáciám je nedostatočný.

Pre spomenutý Kommersant v minulosti pracoval aj Safronovov otec, ktorý po odchode z ozbrojených síl pokrýval vojenské záležitosti. V roku 2007 zomrel po páde z okna svojho bytového domu v Moskve. Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že sa zabil, ale niektoré ruské médiá oficiálnu verziu spochybnili a poukázali na jeho zámer zverejniť citlivú správu o tajných dodávkach zbraní do Iránu a Sýrie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Roskosmos