Maďari sú pobúrení vyjadreniami Bidena o Orbánovi, americký veľvyslanec bol na „koberčeku“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Biden, Orbán
Americký prezident Joe Biden a maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: SITA/AP - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Maďarsko si predvolalo amerického veľvyslanca pre vyjadrenia prezidenta Spojených štátov Joea Bidena, ktorý povedal, že maďarský premiér Viktor Orbán vyhľadáva diktatúru. Referuje o tom web The Guardian.

Orbán sa stretol s Trumpom

Orbán sa minulý týždeň stretol na Floride s americkým exprezidentom Donaldom Trumpom, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou súperom Bidena v tohtoročných prezidentských voľbách.

Počas mítingu vo Philadelphii sa Biden zmienil o stretnutí Trumpa s Orbánom. „Viete, s kým sa dnes stretáva v Mar-a-Lago? Orbán z Maďarska, ktorý otvorene vyhlásil, že si nemyslí, že demokracia funguje, ale vyhľadáva diktatúru.

Szijjártó označil Bidenove slová za klamstvá

Ľudskoprávne skupiny a viaceré európske krajiny opakovane vyjadrili obavy, že Orbán a jeho strana Fidesz podkopali demokraciu a právny štát v Maďarsku. Orbán pred desiatimi rokmi vyhlásil, že chce vybudovať „neliberálny“ štát.

Bidenove vyjadrenia sa stretli s pobúrením maďarských predstaviteľov. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó označil slová amerického prezidenta za „klamstvá“.

Nie sme povinní akceptovať takéto klamstvá od nikoho, aj keď je to americký prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpJoe BidenPéter SzijjártóViktor Orbán