Briti sa v eurovoľbách prichýlili k extrému, strana Brexit získa v europarlamente 29 kresiel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nigel Farage
Predseda euroskeptickej strany Brexit Nigel Farage. Foto: SITA/AP.

LONDÝN 27. mája (WebNoviny.sk) – Britskí voliči sa v eurovoľbách zase prichýlili k extrémom, ku ktorým ich viedlo odloženie brexitu aj nespokojnosť s dominantnou Konzervatívnou i Labouristickou stranou.

Podľa projekcií výsledkov EP je na prvom mieste euroskeptická strana Brexit Nigela Faragea s 31 percentami hlasov, ktoré jej vynesú 29 britských kresiel v europarlamente. Na druhom mieste však skončili silno proeurópski Liberálni demokrati. Vládni konzervatívci sú na piatom mieste.

Podľa Faragea je výsledok jeho strany Brexit „masívnou správou“ pre dominantných konzervatívcov aj labouristov v jeho krajine. Politik pohrozil, že ak Británia do 31. októbra neopustí Európsku úniu (EÚ), „výsledky, ktoré ste videli pre stranu Brexit dnes, sa zopakujú v parlamentných voľbách“.

Voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých si voliči vyberali 751 zástupcov v europarlamente, sa konali od 23. do 26. mája. Svoje hlasy v nich mohlo odovzdať 426 miliónov oprávnených voličov z 28 štátov. Po odchode Veľkej Británie z EÚ, počet poslancov klesne na 705. Briti si volili 73 europoslancov.

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nigel Farage