Boris Kollár udá smer debát o podobe koalície a prežití Igora Matoviča ako premiéra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENTKA: Stretnutie troch najvyšších činiteľov
Predseda parlamentu Boris Kollár a predseda vlády Igor Matovič. Foto: archív SITA/Ľudovít Vaniher.

Politické prežitie Igora Matoviča (OĽaNO) vo funkcii premiéra môže významne ovplyvniť hnutie Sme rodina a jeho líder Boris Kollár. Stáva sa „drahou nevestou“, ako sa ešte vlani vyjadril o svojom hnutí v predvolebnej kampani.

Ak by sa Kollár pridal k šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi a predsedníčke Za ľudí Veronike Remišovej a posilnil úvahy o výmene premiéra, Matovičovo kreslo by bolo ťažko udržateľné.

Matovič dlhuje Kollárovi

Z doterajších vyjadrení šéfa Sme rodina je zrejmé, že sa bude usilovať zachovať súčasnú štvorkoalíciu. Ani náhrada za Matoviča aspoň nateraz nevyzerá pre Kollára ako východisko debát o rekonštrukcii vlády.

Definitívny postoj Sme rodina bude zrejmý v stredu 10. marca po rokovaní predsedníctva hnutia. Politológ Samuel Abrahám portálu SITA.sk povedal, že by ho prekvapilo, keby Kollár chcel Matovičov odchod z pozície predsedu vlády.

Matovič by okrem iného mohol očakávať, že Kollár mu „vráti požičané“ z minulého roka. Šéf OĽaNO sa vtedy jednoznačne zasadzoval za vstup Sme rodina do vlády. Naklonená tomu nebola strana Za ľudí a jej vtedajší predseda Andrej Kiska. Matovič bol rozhodnutý koalíciu s Kollárom vytvoriť aj za cenu, že by sa bola strana Za ľudí rozhodla inak.

Kiskove obavy vládnuť so Sme rodina

Po voľbách Kiska vravel, že pre jeho stranu je dôležitý morálny a odborný kredit každého jedného člena vlády a programové body, o ktorých hovorili počas kampane. Po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovu Kisku čakali rokovania s Matovičom. Tvrdil, že šéfovi OĽaNO bude klásť veľa otázok, ktoré budú týkať napríklad štýlu vládnutia.

Strana Za ľudí mala kritické pripomienky ku Kollárovi a jeho hnutiu počas volebnej kampane a opatrná bola aj po voľbách.

„Môj názor dlhodobo poznáte, ja som bol presvedčený, že by sme mali zostavovať vládu, pokiaľ by sa dala, bez pána Kollára, ale toto rozhodnutie je na pánovi Matovičovi,“ vyhlásil Kiska predtým, ako Za ľudí nakoniec dali zelenú rozhovorom o vzniku štvorkoalície.

Kollárovi okrem iného priťažovali fotografie z 90-tych rokov, na ktorých bol s mafiánmi. V čase, keď fotky unikli, bránil sa tvrdením, že sa fotí s každým a že išlo o skupinu, ktorú stretol na dovolenke na Kube náhodou.

Matovič si Kollára zobral na triko

Po vlaňajších voľbách Matovič od začiatku presadzoval koalíciu aj s Kollárom. „Môj osobný cieľ je, aby sme sa dokázali dohodnúť štyri politické strany,“ hovoril Matovič. Tvrdil tiež, že ak sa predsedníctvo Za ľudí rozhodne nejsť do vládnej koalície s OĽaNO, SaS a Sme rodina, tak vznikne iba trojkoalícia.

„Prepáčte, ja to beriem na svoje triko, áno rokujem s Borisom Kollárom aj s hnutím Sme rodina, lebo je to jednoducho voči Slovensku zodpovedné. Inak povedané, nečítam články, nečítam útoky voči tomuto hnutia, ani Borisovi Kollárovi. Naozaj oceňujem mimoriadne konštruktívny prístup zo strany Borisa Kollára, vyhlásil Matovič po stretnutí so šéfom Sme rodina.

Ten tiež ďakoval Matovičovi za konštruktívny prístup.

Lukáč nemá problém s osobou premiéra

Poslanec a podpredseda hnutia Sme rodina Jozef Lukáč k súčasným problémom koalície hovorí, že nechce ovplyvňovať kolegov v hnutí, osobne však nemá problém s osobou premiéra. „V tejto chvíli je to tak, ale počkajme si. Na predsedníctve si vyjasníme stanoviská,“ vyjadril sa pre Webnoviny.sk Lukáč.

Foto lukac 2.jpg
Podpredseda a poslanec Sme rodina Jozef Lukáč Foto: Facebook Jozef Lukáč

V prípade, že by SaS a Za ľudí odišli z koalície, vylúčená nie je ani menšinová vláda. Je to však veľmi málo pravdepodobné. Lukáč tvrdí, že ako posledný variant by takáto možnosť prichádzala do úvahy.

„Vládnuť menšinovo je veľký problém. Treba vyjednávať s každým poslaneckým klubom alebo s nezaradenými poslancami. Čiže bola by to veľká komplikácia. Prijal by som menšinovú vládu ako krajné riešenie. Bol by som rád, keby koalícia pokračovala v tom zložení, v akom je teraz,“ povedal Lukáč.

Je otázne, či zohrá nejakú úlohu skutočnosť, že Matovič chcel Kollárovo hnutie v koalícii a na začiatku musel odraziť aj nevôľu strany Za ľudí. Podľa poslanca Lukáča je teraz jedno, ako koalícia vznikala.

„Premiér v tej chvíli usúdil, že je lepšie, ak má stolička štyri nohy ako tri, lebo je stabilnejšia. Štyri strany sú kompaktnejšie ako trojkoalícia. Na druhej strane si nemyslím, že to, či nás Igor Matovič  preferoval, bude zohrávať nejakú úlohu. My sa budeme rozhodovať slobodne, preto sme aj zvolali predsedníctvo hnutia. Rozhodneme sa podľa danej situácie, zhodnotíme pre a proti,“ povedal.

Podľa politológa Abraháma si Matovič a Kollár padli do oka a očividne ide o podobné typy. „Túto chemicko-psychologickú stránku by som nepodceňoval. Určite si rozumejú, majú svoj slovník. Toto všetko hrá svoju rolu,“ mienil Abrahám.

Zastávať sa Matoviča je ako zastávať sa Trumpa

Politológ hovorí, že  Kollár nemá dôvod žiadať výmenu premiéra. „On je jeho najbližší spojenec, tak nevidím dôvod,“ poznamenal Abrahám. Kollár síce hovorí tiež o rekonštrukcii vlády, nie však o tom, že by mal Matovič odísť.

Samuel abraham sam foto 1.jpg
Politológ Samuel Abrahám Foto: Facebook BISLA

Podľa Abraháma každému prekáža, čo premiér vyvádza, nikto sa s ním nechce spojiť a zastávať sa ho, lebo každý deň môže prísť niečo, čo je ešte ťažšie.

„To je ako zastávať sa Trumpa. Ján Budaj je jeden z mála, ktorý nemá problém sa ho zastávať aj v tomto štádiu vrátane poslancov jeho strany. Možno aj preto Sme rodina otvorene premiéra nevzýva, ale určite sú poslední, ktorí by ho chceli odvolať,“ zhodnotil Abrahám.

Odchod z koalície ako gesto nanič

Politológ pochybuje, že by dianie v koalícii vyústilo do menšinovej vlády OĽaNO a Sme rodina. „Je v tom príliš veľa peňazí, aby to pustili. Z toho sa dá vykľučkovať omnoho lepšie tým, že by Matovič navrhol iného človeka z OĽaNO za premiéra,“ uviedol Abrahám. Podľa neho by Matovič ďalej riadil OĽaNO a cez koaličnú radu mal vplyv na vládu.

Politológ pripustil, že menšinová vláda OĽaNO a Sme rodina by mohla vydržať. Mala by 70 poslancov zo 150 a nemal by ani kto vyhlásiť predčasné voľby. „Ale veľmi málo vecí by sa schválilo. Vláda je paralyzovaná, parlament neochotný. V tejto kríze však spoločnosť potrebuje čo najväčší konsenzus,“ mienil Abrahám.

Ak by teda SaS a Za ľudí odišli z koalície, politológ hovorí, že by tieto strany zostali vo vzduchoprázdne. „Ani nie s opozíciou a už vôbec nie s fašistami, ale ani v koalícii. Prečo by púšťali teda svoje pozície? Môžu ešte veľa dobrého spraviť, ale keď pôjdu mimo koalície urobia gesto, a to gesto im je nanič,“ usúdil Abrahám.

Koaličná kríza otvorene prepukla pred týždňom v pondelok 1. marca. Odštartoval ju dovoz neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik. Dve koaličné strany Za ľudí a SaS v ďalších dňoch vyzvali na rekonštrukciu vlády s tým, že problémy s Matovičoým štýlom vládnutia sa zbierali dlhšie. Najjasnejšie o výmene premiéra doteraz hovorila najmä SaS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičJozef LukáčSamuel Abrahám
Firmy a inštitúcie OĽANOSme rodina