Bojovníci IS pochádzajú zo 70 krajín, dokazujú spisy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Islamský štát
Členovia Islamského štátu. Foto: SITA/AP

Paríž 20. apríla (WebNoviny.sk) – V radoch Islamského štátu (IS), extrémistickej organizácie, ktorá ovláda značné územia v Sýrii a Iraku, pôsobia bojovníci z viac než 70 krajín. Vyplýva to zo spisov, ktoré odovzdal americkej spravodajskej stanici NBC bývalý člen IS po tom, ako dezertoval zo štruktúr tejto skupiny.

Prebehlík odovzdal NBC vyše 11.000 osobných spisov, hoci viac než polovicu z nich tvoria duplikáty, informoval dnes denník The Japan Times. Stanica NBC z nich následne odovzdala 4600 americkému Stredisku pre boj proti terorizmu (CTC).

Formuláre vyplnené odvedencami v arabčine sa vzťahujú na približne 30 percent z odhadovaných 15.000 nových džihádistov, ktorí prišli do Sýrie v rokoch 2013-2014.

Vek odvedencov sa pohybuje od 12 do takmer 70 rokov, hoci priemerný vek predstavuje 26-27 rokov. Najviac ich pochádza zo Saudskej Arábie, Tuniska, Maroka, Turecka, Egypta a Ruska. Svoje zastúpenie tu majú aj Libanon, Francúzsko, Nemecko, Británia, Austrália či Kanada. Tridsať percent z nich tvoria ženatí a 61 percent slobodní muži.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Islamský štát