Berlínska polícia riešila problém s protestujúcimi proti výstavbe diaľnice, zadržala aj 13 žurnalistov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Germany Anti Autobahn Protest
Polícia zadržala 13 žurnalistov, ktorí spolu s demonštrantmi vstúpili na stavenisko diaľnice. Foto: Annette Riedl/dpa via AP

Polícia v Berlíne v sobotu zadržala 13 žurnalistov, ktorí informovali o proteste environmentalistov proti výstavbe diaľnice v nemeckom hlavom meste. Žurnalisti pokrývali blokádu staveniska diaľnice A100 aktivistami z organizácie Sand im Getriebe.

Na stavenisko vstúpili spolu s aktivistami, takže sme ich považovali za účastníkov protestu,“ povedal hovorca polície Martin Halweg. Teraz sú vyšetrovaní pre podozrenie z nedovoleného vstupu na stavenisko, ktoré prevádzkuje spoločnosť Autobahn GmbH, uviedol hovorca.

Jörg Reichelt, generálny riaditeľ novinárskeho odborového zväzu DJU v Berlíne a spolkovej krajine Brandenbursko, obvinil políciu z bránenia reportérom vykonávať ich prácu. Reichelt je jedným zo zadržaných novinárov a hrozí mu obvinenie z nedovoleného vstupu na stavenisko.

Na demonštrácii sa zúčastnilo približne 300 ľudí. Polícia z miesta fyzicky odviedla niekoľkých protestujúcich predtým, ako zvyšní súhlasil s tým, že im dovolia odísť, ak sa nechajú sfotografovať pre identifikáciu, povedal hovorca polície.

Ochranárske organizácie tvrdia, že budovanie nových diaľnic v Berlíne a v iných častiach krajiny podkopáva snahu Nemecka o redukciu skleníkových plynov. Argumentujú, že miliardy eur vynaložené na cesty by sa mohli radšej použiť na dopravnú infraštruktúru, ktorá je priateľská voči klíme, napríklad na železnice.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať