Banskobystrický kraj dostal pokutu za verejné obstarávanie, ktoré prebehlo za župana Kotlebu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian Kotleba
Bývalý predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba. Foto: SITA/Jakub Julény

BANSKÁ BYSTRICA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) definitívne potvrdil uloženie pokuty 150-tisíc eur Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) za nezákonné verejné obstarávania predchádzajúceho župana Mariana Kotlebu.

Ako informoval agentúru SITA hovorca BBSK Matej Bučko, súčasné vedenie kraja chce bývalému predsedovi Kotlebovi túto škodu zosobniť. Bývalý riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík reaguje slovami, že celé obvinenie z údajného porušenia zákona o verejnom obstarávaní je hlúposť a ide o politickú kauzu.

Súťažili cez elektronické trhovisko

ÚVO vyčítal predchádzajúcemu vedeniu kraja, že zákazku na rekonštrukciu ciest súťažil cez elektronické trhovisko, ktoré je určené na obstarávanie bežne dostupného tovaru. Navyše na predkladanie ponúk nechali iba tri pracovné dni.

Do súťaží sa následne prihlásili firmy, ktoré vo viacerých prípadoch zákazku neboli schopné zrealizovať. V okresoch Lučenec a Zvolen sa plánované práce realizujú až teraz, po tom čo nové vedenia kraja pripravilo štandardné verejné obstarávanie.

Banskobystrický samosprávny kraj teraz hľadá právne spôsoby ako pokutu zosobniť bývalému vedeniu kraja. “Bývalý riaditeľ Úradu BBSK Uhrík a predseda BBSK Kotleba boli v čase súťaženia verejne upozornení, že konajú v rozpore so zákonom. Napriek týmto upozorneniam nezákonné verejné obstarávanie nezastavili, naopak, aj napriek neúspešným pokusom tento postup opakovali,” uviedol riaditeľ Úradu BBSK Matúš Hollý.

Rekonštrukcie neboli zrealizované

“Najviac na to doplatili občania kraja. V dvoch okresoch neboli rekonštrukcie ciest zrealizované, práce prebiehajú až teraz, po tom, čo sme napravili chyby z minulosti. Všetci daňoví poplatníci sa navyše poskladajú na pokutu pre ÚVO. Nenecháme to tak a hľadáme právne nástroje ako škodu, ktorá kraju vznikla, zosobniť bývalému vedeniu,” dodal súčasný riaditeľ.

Podľa Uhríka rovnakým spôsobom obstarával cez elektronické trhovisko rekonštrukcie ciest aj Žilinský samosprávny kraj a desiatky miest a obcí na Slovensku.

„U nikoho to nebol nikdy problém, len u vedenia BBSK na čele s Kotlebom. To svedčí o jasnom politickom pozadí celého obvinenia. Navyše, je absolútne morbídne udeľovať pokuty dokonca aj za také verejné obstarávania, ktoré boli len spustené, ale napokon z nich nevzišiel žiaden víťaz a zákazka sa ani nerealizovala,“ dodal bývalý riaditeľ.

Ako ďalej hovorí, súčasné vedenie sa chváli, že našlo spôsob, ako verejné obstarávanie realizovať. „Zabúdajú však dodať, že opravy ciest vysúťažili za oveľa vyššie ceny oproti našim verejným obstarávaniam. Doplatiť by mali teda oni ten rozdiel, o čo drahšie to oproti nášmu plánu vysúťažili,“ konštatuje Uhrík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Uhrík
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoÚVO Úrad pre verejné obstarávanie