Budem prvý politik súdený za to, že som dal peniaze ľuďom, reaguje Marian Kotleba na obžalobu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian Kotleba
Zľava: Člen ústavnoprávneho výboru NR SR za stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Rastislav Schlosár, poslanec NR SR a predseda strany Marián Kotleba a poslanec NR SR za stranu ĽSNS Milan Uhrík. Foto: SITA/Jakub Julény

BANSKÁ BYSTRICA 30. júla (WebNoviny.sk) – Celý tento proces, táto žaloba voči predsedovi Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Marianovi Kotlebovi, nie je ničím iným ako jednou účelovou a umelo vykonštruovanou fraškou.

Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii v sídle strany v Banskej Bystrici jej tajomník a zároveň poslanec a člen Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Rastislav Schlosár v reakcii na podanie obžaloby prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Dôvodom obžaloby je podozrenie z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Darované peniaze boli zdanené

Podľa Schlosára neexistuje žiaden zákon, ani iný všeobecne záväzný predpis, ktorý by akýmkoľvek spôsobom zakazoval darovať riadne zdanené peniaze fyzickým osobám.

„Je pritom jedno, aké konkrétne číslo je predmetom darovania. Neviem si predstaviť sudcu, alebo súd, ktorý by dokázal odsúdiť ktoréhokoľvek človeka za to, že daroval peniaze ľuďom v núdzi,“ doplnil poslanec.

„Ak Špecializovaný trestný súd prijme túto obžalobu, tak budem pravdepodobne prvý politik, ktorý bude súdený nie za to, že by rozkrádal verejný majetok a že by bral ľuďom peniaze, ale naopak, ktorý bude súdený za to, že peniaze ľuďom dával,“ povedal Kotleba a vyjadril vieru, že ak ten súd nastane, tak bude oslobodený.

Podozrenie z neonacistického symbolu

Prokurátor ÚŠP podal v piatok 27. júla obžalobu na Kotlebu, ktorej dôvodom je podozrenie z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba 14. marca na podujatí svojej strany rozdal trom rodinám šeky po 1 488 eur.

Vzniklo podozrenie, že strana sa tým prihlásila k známemu neonacistickému symbolu 1488. Číslo 14 predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian KotlebaRastislav Schlosár
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko