Babiš tvrdí, že Zeman mu ešte pred hospitalizáciou sľúbil poverenie na zostavenie vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Babiš
Expremiér a kandidát na českého prezidenta Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/AP.

Český prezident Miloš Zeman podľa slov odchádzajúceho premiéra Andreja Babiša potvrdil, že ho ako predsedu najsilnejšej strany poverí zostavením vlády. „V nedeľu, keď som hovoril s pánom prezidentom, tak hovoril o tom, že keď nastane tá chvíľa, tak ma osloví, opakovane to hovoril a je na mne, či to poverenie prijmem,“ cituje Babiša spravodajský portál ČT24.

Babiš sa stretol so Zemanom v nedeľu dopoludnia, deň po voľbách do Poslaneckej snemovne. Po stretnutí prezidenta previezli do pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice, kde je odvtedy hospitalizovaný.

O post predsedu sa usilovať nebude

Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček sa v nedeľu pre web Lidovky.cz vyjadril, že Babiš od Zemana poverenie na rokovanie o zostavení ďalšej vlády nedostal. O tom by podľa jeho slov „informovali štandardnou cestou“.

Babiš sa v utorok tiež vyjadril, že po voľbách oslovil šéfa ODS Petra Fialu s ponukou o jednaniach o vláde. Jeho hnutie ANO sa tiež podľa neho nebude usilovať o post predsedu Poslaneckej snemovne.

Bez jasného cieľa

On sám ešte nemá jasný plán, či sa chce usilovať o úrad premiéra alebo byť v opozícii. Ak by bol v snemovni, mal by podľa jeho slov záujem byť členom tamojšieho výboru pre zdravotníctvo. Šéfovať niektorému z výborov však nechce.

Pred voľbami sa Babiš vyjadril, že ak by ANO skončilo v opozícii, tak by odišiel z politiky. Po vyhlásení výsledkov volieb však cez víkend povedal, že v dolnej komore parlamentu zostane.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišJiří OvčáčekMiloš Zeman