Azerbajdžan spustil protiteroristickú operáciu v Náhornom Karabachu, Arménsko popiera klebety o sabotáži a ukladaní mín

Náhorný Karabach
Dym nad oblasťou v Náhornom Karabachu, kde sa momentálne nachádzajú pozície arménskych síl. Foto: SITA/Defense Ministry of Azerbaijan via AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 19. septembra 18:55

Azerbajdžan v utorok spustil paľbu na arménske vojenské pozície v spornom regióne Náhorný Karabach. Baku to nazýva „protiteroristickou operáciou“. Tá si vyžiadala životy najmenej dvoch civilistov aj zranených.

Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, čo štyria vojaci a dvaja civilisti zomreli pri výbuchoch mín v Náhornom Karabachu.

Klebety o sabotáži sú lži

Azerbajdžanské ministerstvo obrany bezprostredne neposkytlo podrobnosti o akcii, len uviedlo, že pozície a vojenské prostriedky arménskych ozbrojených síl v prvej línii boli „zneschopnené použitím vysoko presných zbraní“ a že napádajú iba legitímne vojenské ciele. Rezort obrany však oznámil, že vytvorili humanitárne koridory na „evakuáciu obyvateľstva z nebezpečnej zóny„.

Arménske ministerstvo zahraničia poprelo, že by krajina mala v Náhornom Karabachu zbrane alebo vojakov. Všetky „klebety“ o sabotáži a ukladaní mín v regióne označilo za vymyslené a lži.

Intenzívna delostrelecká paľba

Etnickí arménski predstavitelia v Náhornom Karabachu sa vyjadrili, že oblasť okolo hlavného mesta Stepanakert a ďalšie obce čelia intenzívnej delostreleckej paľbe.

Ombudsman v Náhornom Karabachu Geghan Stepanjan uviedol, že dvaja ľudia v dôsledku paľby zomreli, pričom jedno z nich bolo dieťa. Dvadsaťtri ľudí utrpelo zranenia, pričom z nich je osem detí. Azerbajdžanské úrady zase obvinili arménske sily zo zabitia civilistu, čím sa počet civilných obetí utorkových bojov zvýšil na tri.

Konflikt o región

Správy vyvolali obavy, že by región mohla zasiahnuť ďalšia vojna medzi Azerbajdžanom a Arménskom, ako šesťtýždňové intenzívne boje v roku 2020.

Medzi Azerbajdžanom a Arménskom už desaťročia trvá konflikt o spomenutý región, ktorý leží na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom. Počas bojov o región z jesene 2020 Azerbajdžan prevzal kontrolu nad veľkými časťami Náhorného Karabachu a okolitých oblastí, ktoré desaťročia ovládali separatisti.

Rusko vtedy sprostredkovalo dohodu o prímerí. Azerbajdžan však tvrdí, že odvtedy Arménsko do Náhorného Karabachu pašuje zbrane.

Rusi o operácii údajne nevedeli

Tieto tvrdenia viedli k blokáde cesty spájajúcej región s Arménskom, čo tam spôsobilo vážny nedostatok potravín a liekov. V pondelok do Náhorného Karabachu prišli dodávky múky a zdravotníckeho vybavenia od Červeného kríža. Miestni predstavitelia však tvrdia, že cestné spojenia s regiónom nie sú plne otvorené.

Hovorkyňa ruského rezortu zahraničia Maria Zacharovová v utorok poprela správy, že Azerbajdžan o svojom úmysle spustiť operáciu informoval Rusko vopred. Ruské mierové sily vraj informovali len niekoľko minút pred začiatkom operácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Zacharovová