Zobrali vám vodičský preukaz? Polícia radí, čo robiť

Polícia, cestná kontrola,
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Policajti môžu vodičovi za dopravný priestupok uložiť pokutu najviac vo výške 1 500 eur a tiež zákaz šoférovania až na päť rokov. Za posledné tri roky tak odobrali vodičské oprávnenie vyše 20-tisíc ľuďom. Informovala TV Joj na svojom portáli Noviny.sk.

Kedy vám ho môžu vziať?

„Najčastejšie boli vodičské preukazy zadržané za insolventnosť a na druhom mieste bol alkohol a omamné látky,“ uviedla hovorkyňa PPZ SR Denisa Bárdyová. Vziať vám ho môžu policajti aj za nezastavenie na stopke, ak nedáte prednosť v jazde, prekročíte povolenú rýchlosť či dokonca nemáte pri sebe peniaze.

V poslednom prípade vám ho dajú späť po zaplatení pokuty. V ostatných prípadoch to však nie je také jednoduché. Ak splníte podmienky, ktoré závisia od závažnosti priestupku, vodičské oprávnenie vám môžu vrátiť skôr.

Poslať vás môžu na testy

„Vodič môže požiadať o vrátenie vodičského preukazu po uplynutí polovice trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá,“ ozrejmila Bárdyová. Policajti môžu vodiča poslať aj na testy z vyhlášky, doškoľovací kurz či preskúmať jeho zdravotný i psychický stav.

Sú však prípady, kedy policajti polovicu trestu neodpustia, a to z dôvodu, že im to neumožňuje zákon. V prípade ak vodič potrestaný v priebehu desiatich rokov za jazdu pod vplyvom alkoholu nad jedno promile a dopustí sa rovnakého skutku, nie je možné odpustiť polovicu trestu,“ informovala hovorkyňa.

Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa Bárdyová
Firmy a inštitúcie PPZ SR Prezídium policajného zboru SR