Na Slovensku máme 1 576 verejných nabíjacích bodov pre elektromobily, dominuje Bratislavský kraj

Elektromobil
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ku koncu prvého štvrťroka tohto roka bolo na Slovensku celkovo 1 576 verejných nabíjacích bodov pre elektromobily.  V porovnaní so začiatkom roka sa ich počet zvýšil o niečo viac ako 90, medziročný rast dosiahol 55 %.

Ultrarýchle DC nabíjačky

Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Slovenskou asociáciou pre elektromobilitu (SEVA), 68 % všetkých nabíjacích bodov je z kategórie normálnych bodov s výkonom 22 kW.

Jednu štvrtinu tvoria rýchlonabíjacie body s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd, zvyšných 7 % sú ultrarýchle DC nabíjačky s výkonom 150 až 350 kW. Čo sa týka pokrytia, dominuje Bratislavský kraj, v ktorom sa nachádza viac ako pätina všetkých nabíjacích bodov.

Nasledujú Prešovský a Košický kraj so 14 %, Nitriansky kraj s 11 % a Trenčiansky, Žilinský a Banskobystrický kraj s 10 %. Najmenší podiel nabíjacích lokalít na úrovni 9 % je v Trnavskom kraji.

Vyhlásená výzva ministerstva

Infraštruktúra pre elektromobily by sa na Slovensku mala v budúcnosti výrazne posilniť. Ministerstvo hospodárstva SR totiž vyhlásilo výzvu na podporu jej budovania pre územnú samosprávu z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Celkovo je vyčlenených 10,2 mil. eur bez DPH s intenzitou pomoci pre oprávnených žiadateľov až do výšky 100 % oprávnených výdavkov projektu. Cieľom výzvy je vybudovanie 1 800 AC a 160 DC verejne prístupných nabíjacích bodov.

Slovenská asociácia pre elektromobilitu je platformou zastupujúcou väčšinu súkromného sektora v odvetví elektromobility na Slovensku. Členmi sú nadnárodní, ako aj slovenskí výrobcovia hardvéru a technológií, prevádzkovatelia nabíjacej infraštruktúry, zástupcovia automobiliek, energetických spoločností, logistických či leasingových spoločností.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SEVA Slovenská asociácia pre elektromobilitu