Asociácia začala boj so ´šmejdmi´, na trhu chce serióznosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nakupovanie
Foto: SITA/AP Jeff Chiu

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Vypudiť z trhu „šmejdov“ a neseriózne firmy s nekalými praktikami je cieľom Asociácie osobného predaja (AOP), ktorá vznikla v uplynulých dňoch na Slovensku.

Združenie založili etablované spoločnosti v oblasti osobného predaja s dlhoročnou tradíciou, ktoré prezentujú výrobky svetových značiek priamo v domácnostiach.

„Práve teraz, keď sa po mnohých rokoch otvárajú ľuďom oči a v plnej nahote vidia pochybné praktiky šmejdov, je nevyhnutné urobiť konkrétne kroky pre ochranu zákazníkov. Mali by jednoznačne vedieť odlíšiť poctivých predajcov od diletantov a spoznať hodnoty, ktorými sa slušné firmy riadia,“ povedal viceprezident AOP Ivan Chobot.

Nekalé obchodné praktiky sa, žiaľ, stali súčasťou podnikania mnohých spoločností. „Predajné akcie so zničujúcim dopadom najmä na seniorov realizujú firmy s neprehľadnou majetkovou štruktúrou, ktoré nie je možné po určitom čase vôbec kontaktovať. Ponúkajú nekvalitné výrobky bez možnosti uplatnenia záruky a ich servisu. Takéto spoločnosti nemajú na trhu čo robiť,“ upozornil prezident AOP Peter Vanka.

„Bibliou“ bude etický kódex

Asociácia chce združiť seriózne a dlhoročne pôsobiace firmy, ktoré sa zaviažu dodržiavať spoločný etický kódex.

Hrnce_teskoma

„Osobný predaj má svoju storočnú históriu s miliónmi spokojných klientov. Ocenili najmä možnosť vyskúšať si výrobok v pohodlí svojho domova a využiť komfort osobného servisu. Predajcovia musia byť slušní, ctiť si zákon a morálku, aby sa zákazníci vďaka kvalitným službám k serióznym spoločnostiam v tomto segmente radi vracali,“ uviedol Vanka.

Všetci členovia asociácie sa v Etickom kódexe zaväzujú dodržiavať zákonné, morálne a etické zásady. Jeho porušovanie zo strany ktoréhokoľvek člena bude mať za následok okamžité pozastavenie členstva v asociácii, navrhnutie opatrení k náprave a v prípade ich neuskutočnenia aj definitívne ukončenie členstva.

Asociáciu založili spoločnosti ZAREN s.r.o. a ORIN Slovakia, s.r.o. V týchto dňoch rokujú s ďalšími tromi významnými spoločnosťami v oblasti osobného predaja, ktoré prejavili záujem pripojiť sa k zásadám ochrany klienta a hodnotám poctivých predajcov. „Všetky nové firmy musia splniť náročné kritériá previerky ich serióznosti a korektného prístupu k zákazníkom,“ uzavrel Chobot.

Najhoršie sú na tom seniori

Košický samosprávny kraj (KSK) má záujem poskytovať bezplatnú právnu pomoc spotrebiteľom, najmä dôchodcom, ktorí naleteli šmejdom. Pomoc by mala začať fungovať od januára budúceho roku.

Dochodkyne dochodcovia
Foto: SITA/Dušan Hein

Informoval o tom v pondelok predseda KSK Zdenko Trebuľa po stretnutí so štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou.

Dodal, že kraj pomôže aj s distribúciou brožúrok Ako sa brániť proti nekalým praktikám „šmejdov“ a Ako sa brániť proti nekalým praktikám nebankových subjektov a následným exekúciám, ktoré vydalo ministerstvo spravodlivosti.

Ako uviedla Jankovská, v pondelok sa stretla aj s predstaviteľmi krajského a okresných súdov a diskutovala s nimi o tejto problematike. Jankovská informovala, že v súčasnosti sú vedené exekúcie proti 27-tisíc dôchodcom. „Najhoršie je na tom Prešovský a hneď za ním Košický kraj, z ktorých máme stovky podaní a konaní,“ dodala štátna

„Našou snahou je povzbudiť týchto ľudí, že nič nie je stratené, a brániť sa oplatí. V našich brožúrkach im dávame návod, ako postupovať,“ povedala Jankovská. Doložila, že ministerstvu by v tom mali pomôcť nielen rôzne združenia spotrebiteľov a dôchodcov, ale aj samosprávne kraje, starostovia obcí a primátori miest, kam sa budú brožúrky doručovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zdenko Trebuľa