Americkí vojaci omylom obsadili závod na výrobu oleja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Americkí vojaci omylom obsadili závod na výrobu oleja.
Americkí vojaci omylom obsadili závod na výrobu oleja. Foto: archívne, SITA/ AP

Vlastník malého závodu na výrobu slnečnicového oleja v Bulharsku obvinil amerických vojakov, že mu ju nelegálne obsadili počas vojenských cvičení Severoatlantickej aliancie (NATO). Marin Dimitrov v stredu novinárom povedal, že na osoby zodpovedné za incident z 11. mája podal žalobu.

Simulované obsadenie 

Počas manévrov Swift Response 2021 vojaci zo 173. výsadkovej brigády, ktorá má základňu v Taliansku, simulovali obsadenie a zabezpečenie nefunkčnej leteckej základne Češnegirovo v južnom Bulharsku, pričom mali vypratať bunkre a ďalšie stavby.

Jedenásteho mája americkí vojaci vošli a vyprázdnili budovu vedľa základne, o ktorej si mysleli, že je súčasťou výcvikovej oblasti, vyjadrila sa vo vyhlásení americká armáda s tým, že napokon vyšlo najavo, že tam boli bulharskí civilisti pracujúci v súkromnom podniku. „Počas interakcie sa nestrieľalo zo žiadnej zbrane,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Vyvolalo to napätie

Bulharský prezident Rumen Radev sa vyjadril, že je „absolútne neprijateľné, aby vojenské jednotky, či už sú súčasťou bulharských alebo zahraničných ozbrojených síl, ohrozovali život a pokoj bulharských občanov“.

„Cvičenia na bulharskom území s účasťou našich spojencov by mali zvýšiť pocit bezpečia a dôvery v kolektívnu obranu, namiesto toho, aby vyvolali napätie medzi Bulharmi,“ dodal.

Veľvyslanectvo USA sa ospravedlnilo

Americké veľvyslanectvo v Bulharsku sa za incident ospravedlnilo podniku a jeho zamestnancom.

Z týchto cvičení sa vždy učíme a príčinu tejto chyby podrobne vyšetrujeme. Zavedieme prísne postupy, aby sme jasne definovali oblasti výcviku a zabránili takémuto druhu incidentov v budúcnosti,“ uviedla ambasáda v stanovisku.

Viacnárodné manévre Swift Response 2021 viedla ozbrojená armáda a uskutočnili sa v Estónsku, Bulharsku a Rumunsku za účasti viac ako 7 000 výsadkárov z 10 krajín NATO.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rumen Radev
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy