Zostali nám len oči pre plač a viacerým prázdne účty, odkazujú maloobchodníci a žiadajú od vlády kompenzácie

Koronavírus, živnostník, zatvorený obchod
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) žiada od vlády okamžité kompenzácie za povinne zatvorené prevádzky z dôvodu pandémie. Zároveň tvrdí, že schválením lockdownu mali podnikatelia okamžite vedieť, akým spôsobom budú za toto obdobie odškodnení.

Podnikateľom zostali len oči pre plač

Napriek tomu o tom pri ohlasovaní opatrení nepadlo ani slovo, čo považuje maloobchod za absolútne neprijateľné. Naznačená podpora na nájomné a zvýšenie podpory na zamestnancov nie je podľa ISKM ani kvapkou v mori toho, čo aktuálne nepotravinový maloobchod a služby potrebujú. Konštatoval to v pondelok predseda ISKM Daniel Krakovský.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„V Českej republike neprišlo k zatvoreniu a o podporu sa už podnikatelia uchádzať môžu, Rakúsko opäť nabehlo na veľmi efektívny model preplácania nákladov v závislosti od poklesu tržieb, u nás podnikateľom zostali len oči pre plač a u viacerých aj prázdne účty,“ povedal Daniel Krakovský.

Príspevok na náklady

Lockdown nepotravinového maloobchodu a služieb prišiel podľa iniciatívy v čase, kedy mohli obchodníci aspoň čiastočne dobehnúť straty z predchádzajúcich vĺn. Mesiac pred Vianocami robí maloobchod aj štvrtinu všetkých ročných tržieb a výpadok tak bude podľa ISKM katastrofálny, zvlášť pri prípadom predĺžení opatrení, ako to naznačujú vládni predstavitelia.

Iniciatíva preto žiada o okamžité kompenzácie s nasledovnými požiadavkami. Efektívnu podporu na nájomné, ktoré ale bude zahŕňať aj všetky služby súvisiace s nájom (elektrina, plyn, internet, telefón a iné), a to vo výške 100 percent počas obdobia zatvorenia.

Podporu na zamestnancov – pre tých, čo musia byť kvôli zatvoreným prevádzkam doma, vo výške 100 percent a zároveň opätovné zavedenie opatrenia 3B na pokles tržieb. Príspevok na fixné náklady ako sezónny tovar, leasingy, úvery, odpisy a iné prevádzkové náklady, ktorých sa podnikatelia nevedia zo dňa na deň zbaviť, a to až do výšky rozdielu prepadu tržby.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 100 nepotravinových maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Maloobchod zamestnáva v SR približne 300 000 ľudí.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Krakovský
Firmy a inštitúcie ICM Iniciatíva slovenských maloobchodníkovVláda SR