Zomrel profesor Belás, jeho hlavným zameraním bol výskum filozofie Kanta

Ľubomír Belá

Vo veku nedožitých 65 rokov zomrel vo štvrtok 30. marca v Prešove profesor Ľubomír Belás. Jeho celoživotné akademické pôsobenie bolo spojené s Filozofickou fakultou Prešovskej univerzity (PU) v Prešove a terajším Inštitútom filozofie, na ktorom pôsobil do roku 2019 ako riaditeľ. O úmrtí profesora Belása informovala hovorkyňa PU Anna Polačková.

Rodák z Považskej Bystrice bol absolventom Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove, kde pôsobil aj po skončení svojho vysokoškolského štúdia. V roku 1999 získal vedecko-pedagogický titul docent v odbore dejiny filozofie a v roku 2012 titul profesor v odbore systematická filozofia. Predmetom jeho vedeckého výskumu bola renesančná a novoveká filozofia, reflexie osvietenskej filozofie, sociálna filozofia a filozofia dejín.

„Jeho hlavným zameraním však bol výskum filozofie Immanuela Kanta. Svojím systematickým prístupom k skúmaniu Kantovho dedičstva vybudoval na Inštitúte filozofie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove pracovisko, ktoré je centrom kantovského výskumu na Slovensku a organizovaním trinástich medzinárodných vedeckých kantovských konferencií s pozvanými špičkovými odborníkmi na Kantovu filozofiu dostal Prešov na mapu celosvetového kantovského výskumu,“ informovala Polačková.

Pred desiatimi rokmi stál pri založení časopisu Studia Philosophica Kantiana.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna PolačkováĽubomír Belás
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v PrešoveUPJŠ Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach