Zomrel miliardár Charlie Munger, pravá ruka podnikateľa Warrena Buffetta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Charlie Munger.
Americký miliardár Charlie Munger. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo veku 99 rokov zomrel americký miliardár Charlie Munger, ktorý pomohol známemu investorovi Warrenovi Buffettovi vybudovať investičný konglomerát Berkshire Hathaway. Spoločnosť vo vyhlásení informovala, že jeho rodina oznámila, že zomrel v utorok ráno v nemocnici v Kalifornii. Prvého januára by oslávil 100 rokov.

„Berkshire Hathaway by nebolo možné vybudovať do súčasného stavu bez Charlieho inšpirácie, múdrosti a účasti,“ vyjadril sa Buffett vo vyhlásení.

Munger bol Buffettova pravá ruka, pričom mu radil v otázkach investícií a obchodných rozhodnutí. Viac ako päť desaťročí pomáhal viesť Berkshire Hathaway, ktorého predstavenstva bol od roku 1978 podpredsedom. Svoj podiel na mimoriadnom úspechu spoločnosti však často zľahčoval.

Rodák z Omahy študoval matematiku na Michiganskej univerzite, ale napokon odišiel počas druhej svetovej vojny slúžiť do armády ako meteorológ v letectve. Následne vyštudoval právo na Harvardovej univerzite. Keď sa v roku 1959 na večierku v Omahe stretol s Buffettom, bol právnikom v južnej Kalifornii. Právo však napokon vymenil za investície. Počas jeho dlhoročnej kariéry bol Munger predsedom Wesco Financial, Daily Journal Corp. či Costco Wholesale Corp.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Charlie Munger