Zomrel britský hudobný skladateľ Monty Norman, vytvoril ústrednú melódiu všetkých bondoviek

Monty Norman
Zosnulý britský hudobný skladateľ Monty Norman. Foto: archívne, Kirsty Wigglesworth/PA/AP

Vo veku 94 rokov zomrel britský hudobný skladateľ Monty Norman, ktorý vytvoril ústrednú melódiu filmov o Jamesovi Bondovi.

Podľa vyhlásenia na jeho oficiálnej webstránke, na ktoré sa odvoláva agentúra AP, rodák z Londýna v pondelok podľahol krátkej chorobe.

Skladal hudbu pre muzikály

Norman sa narodil ako Monty Noserovitch 4. apríla 1928. Spočiatku vystupoval s big bandmi, mal varietné vystúpenie s komikom Bennym Hillom, písal skladby pre umelcov ako Cliff Richard a Tommy Steele a skladal hudbu pre divadelné muzikály ako Make Me an Offer, Expresso Bongo, Songbook a Poppy.

Producent Albert Broccoli najal Normana, aby zložil ústrednú melódiu pre prvý film s agentom 007 Dr. No (1962).

Dnes už jednu z najznámejších filmových melódií, ktorá sa objavila vo všetkých 25 bondovkách, založil na hudbe z navrhovaného muzikálového spracovania románu A House for Mr. Biswas V.S. Naipaula, pričom zvuk sitaru vymenil za elektrickú gitaru.

Vyhral súd o autorstvo

Neskôr však producenti najali skladateľa Johna Barryho, aby zvučku prepracoval, v dôsledku čoho si mnohí mysleli, že je jej autorom.

Norman svoje autorstvo obhajoval aj na súde, keď zažaloval noviny Sunday Times za článok z roku 1997, v ktorom sa uvádzalo, že melódiu zložil Barry. V roku 2001 spor vyhral a súd mu vymeral odškodné 30-tisíc libier.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monty Norman