Súd vynesie verdikt v daňovej kauze Andruskóa až na budúci rok, vypovedal zmluvu obhajkyni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Odsúdený Zoltán Andruskó (vpravo). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

V daňovej kauze, kde je obžalovaný Zoltán Andruskó, známy z kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka, v stredu Okresný súd Bratislava V verdikt nevynesie. Ako oznámila predsedníčka senátu Zuzana Bartalská, obhajkyňa Andruskóa súdu písomne oznámila, že jej klient odstúpil od zmluvy o poskytovaní právnych služieb.

Zároveň sa súdu nepodarilo predvolať posledného svedka, ktorého mala prokuratúra v úmysle vypočuť. Podľa správy od polície sa totiž už niekoľko rokov nezdržuje na adrese trvalého bydliska.

Podal žiadosť o dočasné zastavenie konania

Sudkyňa tiež uviedla, že Andruskó adresoval súdu niekoľko podaní vrátane žiadosti o dočasné zastavenie konania. Zároveň pojednávanie v tejto veci odročila na 19. januára 2022, aby mal nový obhajca Andruskóa čas naštudovať si rozsiahly spisový materiál.

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa Andruskó nezúčastňuje, pričom dáva súhlas na konanie v neprítomnosti.

Z pojednávania je vylúčená verejnosť

Ján M. na súd chodí maskovaný kuklou a čiapkou, s médiami nekomunikuje. Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zsuzsovou a podnikateľom Marianom Kočnerom. Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi.

Dostal 15-ročný trest

Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest desať rokov väzenia. S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok.

Zároveň Andruskó vypovedá aj v kauze prípravy vrážd terajšieho generálneho prokurátora Maroša Žilinku, terajšieho špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto trestnej veci podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu na Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Dušana Kracina a bosnianskeho občana Darka Dragica.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena zsuzsováDarko DragičovDušan KracinaJán KuciakMarián KočnerMiroslav MarčekPeter ŠufliarskyZoltán Andruskó