Zmasakrovaní civilisti ležali v uliciach Buče minimálne od 10. marca, zistila nemecká vláda zo satelitných snímok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ukrajina, Rusko, Buča, útok, invázia, vojna
Foto: AP Photo/Felipe Dana

Telá zavraždených a zmasakrovaných ukrajinských civilistov v Buči na predmestí ukrajinskej metropoly Kyjev ležali v uliciach minimálne od 10. marca, keď bolo mesto pod kontrolou ruských vojakov. Takéto informácie získala nemecká vláda.

Jej hovorca Steffen Hebestreit v stredu novinárom v Berlíne povedal, že informácie sú založené na nekomerčných satelitných snímkach, ktoré urobili od 10. do 18. marca na Jablonskej ulici v Buči.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Dôveryhodné informácie ukazujú, že od 7. do 30. marca bolo v tejto oblasti rozmiestnených 70 ruských vojakov a bezpečnostných síl. Tí mali taktiež za úlohu vypočúvať väzňov, ktorí boli následne popravení,“ povedal.

Hebestreit uviedol, že „cielené zabíjanie civilistov ruskými jednotkami je preto dôkazom toho, že ruský prezident Vladimir Putin a najvyšší armádny veliteľ prinajmenšom súhlasne akceptovali porušovanie ľudských práv a páchanie vojnových zločinov, aby dosiahli svoje ciele“.

„Tvrdenia ruskej strany, že sú to zinscenované scény alebo že Rusi nie sú zodpovední za vraždy, preto neobstoja,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Vladimir Putin