Zločinecká skupina okolo Fica mala zháňať kompromitujúce informácie na nepohodlných politikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Poslanec parlamentu a predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Medzi skutky, ktoré pripisujú obvineným v kauze Súmrak, patria aj neoprávnené lustrácie. Ako vyplýva z uznesenia o vznesení obvinenia, výkonná zložka zločineckej skupiny pozostávajúca z príslušníkov Policajného zboru alebo finančnej správy lustrovala neoprávnene v informačných systémoch rezortu vnútra a iných systémoch.

Zbieranie špiny na politikov

Takto získavala informácie o súkromnom a pracovnom živote rôznych osôb. Účelom lustrácií malo byť „vytvorenie vhodných podmienok pre ďalšie účelové a neobjektívne zabezpečenie dôkazov pri realizácii trestných konaní“.

Tie sa mali týkať exprezidenta Andreja Kisku, vtedajších opozičných politikov Igora Matoviča (OĽaNO) a Borisa Kollára (Sme rodina), Daniela Lipšica a prokurátora Vasiľa Špirka.

Obvinení expremiér Robert Fico a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák mali podľa uznesenia na výsledkoch trestných konaní „osobný, politický alebo iný záujem“.

Zločineckej organizácií mal šéfovať Fico

Príslušníci zločineckej skupiny podľa uznesenia tiež informovali obvinených o štádiu trestných konaní voči Kiskovi a Matovičovi „za účelom ich následnej medializácie“.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak obvinil Fica, Kaliňáka, Norberta Bödör a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Expremiér Fico a bývalý minister vnútra Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaBoris KollárIgor MatovičNorbert BödörRobert FicoRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRMV Ministerstvo vnútra SRNAKA Národná kriminálna agentúra