NAKA zadržala Kaliňáka, exministra vnútra obvinili spolu s Ficom

Robert Kaliňák, Robert Fico
Zľava: Robert Kaliňák a Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 20. apríla 11:29

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v stredu ráno zadržala exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ako informuje Denník N, spolu s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom sú obvinení zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Zadržaný bol aj Para

Fica podľa spomínaného denníka nemohli zadržať, lebo na to treba súhlas parlamentu. Prípad má súvisieť s kauzou Očistec a zadržaný bol aj advokát Marek Para.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V súvislosti s obvinením Fica, zatiaľ Národná rada SR (NR SR) oslovená orgánmi činnými v trestnom konaní nebola. Informoval o tom podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti.

Na väzbu treba súhlas poslancov

Zatiaľ na to podľa jeho slov zrejme nebol dôvod, pretože podľa Ústavy SR, ak bol poslanec pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine, príslušný orgán je povinný to ihneď oznámiť predsedovi NR SR a predsedovi Mandátového a imunitného výboru NR SR.

„Z toho, čo bolo zatiaľ medializované, poslanec Fico nebol pristihnutý pri páchaní trestného činu, pretože pravdepodobne ide o prípad z minulosti,“ vysvetlil Grendel s tým, že poslanca nemožno vziať do väzby bez súhlasu parlamentu.

„O tom, či bude vyšetrovateľ a prokurátor žiadať väzobné stíhanie, zatiaľ OČTK neinformovali. Ako podpredseda NR SR poverený zastupovaním predsedu parlamentu by som o tom už musel vedieť,“ dodal Grendel.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek ParaRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraSMER-SD