ŽITŇANSKÁ: Métou je nezávislosť justície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žitňanská
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská verí, že novela zákona o súdnej rade, ktorú dnes schválila vláda, pomôže transparentnosti súdnej rady a tomu, aby naozaj postupne v justícii moc patrila tým, ktorým prináleží, to znamená pri rozhodovaní sudcom a pri kontrole verejnosti. „Som veľmi rada, že tento prvý krok v rade krokov, ktoré musíme urobiť, aby sme sa dostali k méte nezávislej justície, prešiel vládou,“ povedala po rokovaní kabinetu Žitňanská.

Rokovania Súdnej rady SR podľa návrhu budú verejné a rada bude svoje rozhodnutia odôvodňovať, najmä v personálnych otázkach. Členmi súdnej rady po novom nemôžu byť predsedovia a podpredsedovia okresných a krajských súdov. Predsedovi Najvyššieho súdu SR patrí táto pozícia z Ústavy SR. Piati členovia súčasnej zostavy Súdnej rady SR – Igor Burger, Helena Kožíková, Richard Molnár, Gabriela Šimonová a Mária Usačevová by sa tak dostali do konfliktu funkcií. Ak títo členovia neodstránia dôvody nezlučiteľnosti funkcií, členstvo v súdnej rade im zanikne 1. januára 2011.

„Predstava ministerstva spravodlivosti je taká, aby členmi súdnej rady bolo čo najmenej sudcov, pretože chceme dosiahnuť aj prostredníctvom zloženia súdnej rady viac verejnej kontroly súdnej rady,“ konštatovala Žitňanská. Podľa nej aj programové vyhlásenie vlády obsahuje tézu, aby členmi súdnej rady mohli byť i neprávnici. „Dnes to nie je možné, na to potrebujeme zmeniť ústavu,“ dodala ministerka.

Súdna rada a Najvyšší súd SR s návrhom novely nesúhlasia, podľa nich je v rozpore s ústavou. „Ide o účelový návrh s cieľom politicky ovládnuť súdnictvo a zlikvidovať právny štát. Navrhovateľ sa dopustil viacerých zásadných legislatívnych chýb, okrem iného i protiústavnosti a retroaktivity. Návrh chce zaviesť taký právny nezmysel, ako keby ministerka Žitňanská chcela odvolať prezidenta Ivana Gašparoviča, zvoleného priamo občanmi, len preto, že je právnik,“ okomentoval novelu šéf Najvyššieho súdu SR Štefan

„Nezdieľame tento názor,“ reagovala Žitňanská s tým, že argumentačne majú navrch. Očakáva, že o novele sa bude živo diskutovať aj na parlamentnom ústavnoprávnom výbore. Novela podľa nej nie je protiústavná a neobáva sa ani problémov s retroaktivitou.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Žitňanská