Žilina a Trenčín skončili v pohárovej Európe remízami

žilina, rijeka
Hráči Rijeky (vľavo) sa tešia z gólu. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

ŽILINA 8. augusta (WEBNOVINY) – Futbalisti MŠK Žilina remizovali 1:1 vo štvrtkovom odvetnom stretnutí 3. predkola Európskej ligy UEFA 2013/2014 doma s hráčmi chorvátskeho tímu HNK Rijeka.

Minulotýždňový prvý duel na pobreží Jadranského mora sa skončil tesným víťazstvom domácich 2:1, čo do play-off kontinentálneho pohára číslo dva posunulo Rijeku.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo zápasu objektívom Jozefa Jakubča

Remíza Žiline nestačila
Sprava: Hráč Žiliny Ernest Mabouka a hráč Rijeky Anas Sharbini počas zápasu tretieho predkola Európskej ligy 2013/2014 vo futbale medzi MŠK Žilina a HNK Rijeka. Žilina, 8. august 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Sprava: Hráč Žiliny Tomáš Majtán a hráč Rijeky Liuka Marić počas zápasu tretieho predkola Európskej ligy 2013/2014 vo futbale medzi MŠK Žilina a HNK Rijeka. Žilina, 8. august 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Zľava: Hráč Žiliny Jakub Paur a hráč Rijeky Nikola Pokrivač počas zápasu tretieho predkola Európskej ligy 2013/2014 vo futbale medzi MŠK Žilina a HNK Rijeka. Žilina, 8. august 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Zľava: Brankár Rijeky Ivan Vargić a hráč Žiliny Tomáš Majtán počas zápasu tretieho predkola Európskej ligy 2013/2014 vo futbale medzi MŠK Žilina a HNK Rijeka. Žilina, 8. august 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Zľava: Hráči Žiliny Jaroslav Mihalík a Jakub Paur počas zápasu tretieho predkola Európskej ligy 2013/2014 vo futbale medzi MŠK Žilina a HNK Rijeka. Žilina, 8. august 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Pod Dubňom otvoril skóre na začiatku druhého polčasu Nikola Pokrivač, krátko pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal Jaroslav Mihalík.

MŠK Žilina (SR) – HNK Rijeka (Chor.) 1:1 (0:0) – prvý zápas 1:2, do play-off postúpila Rijeka

Góly: 89. J. Mihalík – 49. Pokrivač, ŽK: 88. Ricardo Nunes – 25. Kneževič, 73. Šakarabot, 81. Zlomislič, ČK: 89. Kneževič (Rijeka) za protesty po druhej ŽK, rozhodovali: Damato – Manganelli, La Rocca (všetci Tal.), 6319 divákov

Žilina: Dúbravka – Mabouka, Vavro, Akakpo, T. Hučko (81. Ricardo Nunes) – Paur (66. Bello), Pečovský – Mihalík, Škvarka, Pich (67. Jelič) – T. Majtán

Rijeka: Vargič – Tomečak, Kneževič, Marič, Škarabot – Pokrivač, Maleš – Jugovič (20. Krvžič), Alispahič (77. Močinič), Sharbini (60. Zlomislič) – Benko

Adrián Guľa (tréner Žiliny): „Najmä v prvom polčase sme videli vynikajúcu Žilinu, mali sme šancu hneď v 30. sekunde, vzápätí i druhú príležitosť. Boli sme aktívni, napádali sme súpera, ale neboli sme efektívni v zakončení. Aj vstup do druhého polčasu bol z našej strany dobrý. Mali sme tam gólovú príležitosť. Skúsený súper však vyťažil z minima, keď dal gól z jednej z troch striel. V konečnom dôsledku sa ukázalo sa, že rozhodol už prvý zápas v Chorvátsku. Súperovi gratulujem k postupu. Moji zverenci ukázali veľké žilinské srdce a myslím si, že boli lepší ako hráči Rijeky.“

Matjaž Kek (tréner Rijeky): „Chcel by som pogratulovať mojim zverencom, že zvládli odvetu. Myslím si, že sme postúpili zaslúžene, v dvojzápase sme boli lepší. Treba však dodať, že Žilina bola nesmierne náročný a húževnatý súper. Rijeka pokračuje v pohárovej Európe, to ma teší. Čaká na nás ďalší súper a minimálne dva zápasy v EL UEFA, mám z toho skutočne radosť.“

Tomáš Majtán (útočník MŠK Žilina): „Bojovali sme celý zápas, snažili sme sa streliť gól, ale, bohužiaľ, inkasovali sme ako prví v druhom polčase. Chceli sme ísť aspoň do predĺženia, streliť dva góly, ale podarilo sa dať len jeden. Mrzí nás to, avšak sme mladé mužstvo, ešte sa učíme. Myslím si, že tieto predkolá sú pre nás veľkou školou.“

Viktor Pečovský (kapitán MŠK Žilina v zápase): „V zápase sa ukázalo, že cez tohto súpera sa dalo postúpiť. Mali sme na to, škoda nevyužitých šancí, ale taký je futbal. Je to o góloch a nám dnes v zakončení možno trochu chýbalo šťastie. Od začiatku bolo vidieť, že súper je takticky dobre pripravený, nehrnul sa dopredu, čakal na brejkové situácie, ktoré sa nám darilo našou obrannou hrou ustrážiť. Myslím, že sme zvládali aj osobné súboje. Škoda toho výsledku.“

Martin Dúbravka (brankár MŠK Žilina): „Do stretnutia sme chceli vstúpiť ešte agresívnejšie. Na ihrisku sme odovzdali všetko, snahu nám nemôže nikto uprieť. Škoda, že to takto dopadlo, ale teraz už s tým nič neurobíme. V situácii pred inkasovaným gólom mal súperov hráč veľa priestoru, aby vystrelil, ja som nič nevidel a išiel som do zákroku až na poslednú chvíľu. Myslím, že to trafil dosť dobre a prudko. Je to naša chyba, že sme mu nezabránili vystreliť.“

Mabouka,

I. polčas

Domáci začali nebojácne a s vervou sa pustili do súpera. Hneď v úvodnej minúte mohol otvoriť skóre po rohovom kope Škavrku hlavičkou Akakpo.

V 3. min následne spálil tutovku Majtán. Po štvrťhodine hry sa takmer dostal do šance Mihalík, ale nedočiahol na Paurovu kolmicu. Žilinčania boli jednoznačne lepší ako ich súper, ale ďalšiu príležitosť mal až v 22. min Pich. Jeho hlavičkový pokus však bez problémov zneškodnil hosťujúci gólman.

Potom sa hralo až do záveru polčasu len medzi šestnástkami bez výraznejšieho vzruchu. V nadstavenom čase prvého dejstva mohol otvoriť strelecký účet Benko, ale Dúbravka vyškriabal jeho technickú strelu na rohový kop.

II. polčas

Druhá štyridsaťpäťminútovka sa začala rovnako ako prvá – tutovkou „šošonov“. Po priamom kope Škvarku sa dostal k hlavičke Majtán a zdalo sa, že lopta sa dostala za bránkovú čiaru, resp. ju na nej zastavil rukou jeden z hosťujúcich hráčov. Rozhodca však videl nedovolený zákrok Majtána na brankára Rijeky.

Sieť sa vlnila až o pár minút na opačnej strane. Pokrivač z hranice šestnástky trafil presne k žrdi a Dúbravka bol pri jeho pokuse bezmocný – 0:1. HNK mohol zvýšiť z rýchleho protiútoku v 66. min, loptu odkopol spred prázdnej bránky sklzom Akakpo.

V 76. min mal vyrovnanie na hlave Majtán, jeho pokus by sa však nesmel smerovať presne do stredu bránky. MŠK bol nebezpečný predovšetkým zo vzduchu, ďalšiu hlavičku Majtána len s námahou vyboxoval Vargič. Päť minút pred koncom riadneho hracieho času zneškodnil chorvátsky brankár aj pohotovú strelu Škvarku.

O vyrovnanie sa postaral v 89. min Mihalík. Slovenský tím v závere zovrel súpera pred jeho pokutové územie, ale z tlaku nevyťažil druhý gól znamenajúci predĺženie.

Remíza Trenčanom na postup nestačila

Zverenci trénera Ľuboša Nosického AS Trenčín po minulotýždňovej prehre v Dubnici nad Váhom (1:3) remizovali s tímom Astra Giurgiu vo štvrtkovej odvete 3. predkola Európskej ligy UEFA na rumunskej pôde 2:2 (0:0), čo slovenskému klubu nestačilo na postup do ďalších bojov.

Na Národnom štadióne v Bukurešti sa bezgólový stav menil až v záverečnej desaťminútovke. Hoci Trenčania dva razy viedli zásluhou Fanenda Adiho a Gina van Kessela, domáci hráči Mirko Ivanovski a Fwayo Tembo vždy zmazali gólové manko. Astra sa kvalifikovala do play-off o účasť v hlavnej skupinovej fáze EL UEFA.

Astra Giurgiu (Rum.) – AS Trenčín (SR) 2:2 (0:0) – hralo sa v Bukurešti – prvý zápas 3:1, do play-off postúpil tím Astra Giurgiu

Góly: 86. Ivanovski, 89. Tembo – 83. Fanendo Adi, 88. Van Kessel, ŽK: 44. Ivanovski – 43. Fanendo Adi, 72. Kleščík, rozhodovali: Buquet – Debart, Lompre (všetci Fr.)

Giurgiu: Lung – Matel, Gaman, Ben Youssef, Júnior Morais – Seto (90. Barboianu), Laban – Tembo, Budescu (63. Cristescu), William Amorim (75. Enache) – Ivanovski

Trenčín: Volešák – Čögley, Kleščík, Rodríguez da Silva, R. Mazáň – Bero (71. Hajradinovič) – Mondek (61. Van Kessel), William, Štefánik (80. T. Malec), Holúbek – Fanendo Adi

Daniel Isaila (tréner Astry Giurgiu): „Vlastnou nepozornosťou sme si spôsobili nečakané problémy a pred záverečnou fázou sme čelili náročnej situácii. Teší ma, ako si s ňou moji zverenci poradili. Pred očakávaným záverečným tlakom súpera sme dokázali vsietiť gól na 2:2.“

I. polčas

Trenčania bez dištancovaných Baéza a Bariša boli od začiatku odvetného duelu v defenzíve. V domácom tíme síce absentoval Nigérijčan Fatai, napriek tomu mali hráči rumunského mužstva viac loptu na kopačkách. Aktivitou hýril najmä kapitán Budescu: snažil sa rozohrávať i zakončovať.

Volešák však najprv musel zachraňovať pred spoluhráčom Čögleyom. V 12. min si dal Budescu loptu ďaleko od nohy a na konci úvodnej štvrťhodiny z uhla nenamieril presne macedónsky útočník Ivanovski. Futbalisti AS sa snažili hľadať na hrote Fanenda Adiho, ale vysoké centrované lopty sťahoval Lung. Ten sa vyznamenal v 22. min: Štefánik vysunul Williama, no jeho pokus kryl spomenutý brankár Astry.

Vzhľadom na dvojgólové víťazstvo v prvom meraní síl neodkrývali domáci hráči obranné línie, boli však stále nebezpeční. Zambijčan Tembo nenašiel spoluhráčov v pokutovom území, Budescu mieril z priameho kopu nad bránku AS a nepresadili sa ani Seto a Ivanovski. V 45. min sa k strele z veľkej vzdialenosti odhodlal trenčiansky stopér Kleščík, jeho projektil zlikvidoval Lung.

II. polčas

Po zmene strán stavili hráči slovenského tímu podľa očakávania na ofenzívnu kartu, za bezgólového stavu im nič iné ani nezostávalo. Mondek strieľal vedľa, ďalšie príležitosti nezužitkovali Fanendo Adi a Štefánik. Nigérijský kanonier hostí Adi sa nepresadil ani v 56. min, rovnako pochodil aj William.

Z úvodu druhého polčasu prekvapení hráči Astry sa však spamätali a Ivanovski vyskúšal pozornosť Volešáka. Následne sa do dobrej pozície dostal Seto, v ostatnej chvíli odvrátil nebezpečie Čögley. Ofenzívu hostí posilnil striedajúci Van Kessel, potrebné góly v domácej sieti však neprichádzali po jeho ani následnom Hajradinovičovom príchode na trávnik. Do hry sa z lavičky dostal aj Tomáš Malec a priniesol oživenie.

Talentovaný útočník vybojoval roh a po jeho zahraní hlavičkoval v 83. min Fanendo Adi do Lungovej siete – 0:1. Trenčín hral vabank, čo využil Ivanovski a vyrovnal. V závere odvetného duelu sa doslova roztrhlo vrece s gólmi. V 88. min sa oprel do lopty striedajúci Gino van Kessel a poslal slovenský tím opäť do vedenia. Hráčom AS v tom momente chýbal jeden presný zásah na predĺženie, ale malý zázrak sa napokon nekonal: v 89. min sa o to postaral hlavou Tembo. Nerozhodný stav 2:2 sa už nezmenil, z postupu do play-off EL UEFA sa tešili futbalisti Astry.