Žiadna krajina na svete si od NATO nevypočula toľkokrát „nie“ ako Ukrajina, od Západu žiada záruky a jasný signál

Zelenskyj, Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Foto: archívne, SITA/AP

Západ nie je pripravený dať Ukrajine bezpečnostné prísľuby, ktoré Kyjev chce. Ako tvrdí web Politico, napriek mesiacom rozhovorov na túto tému je podľa piatich európskych diplomatov západná aliancia stále rozdelená v takmer každom aspekte, ako sa postaviť k tejto požiadavke Ukrajiny.

Ukrajina tlačí na spojencov

O päť týždňov sa v litovskom Vilniuse uskutoční samit Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Ukrajina tlačí na spojencov, aby na stretnutí prijali explicitné záväzky týkajúce sa vstupu Ukrajiny do NATO a poskytovania bezpečnostných záruk.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vicepremiérka Ukrajiny pre európsku a euro-atlantickú integráciu Oľha Stefanišynová sa posťažovala, že žiadna iná krajina na svete si od NATO nevypočula toľkokrát „nie“ ako Ukrajina. Tvrdí, že Kyjevv potrebuje jasný signál, že „ukrajinské členstvo v NATO je nevyhnutné a nebude nejakým druhom výhodného nákupu“.

Podporovatelia Kyjeva tak zápasia s nepríjemnou realitou. Mnohí v súčasnosti nechcú dať Ukrajine konkrétny harmonogram vstupu do NATO, ale tiež nechcú nechať Ukrajincov sklamaných alebo zraniteľných voči ďalšej invázii.

„Potrebujeme jasné bezpečnostné záruky podľa vzoru Fínska a Švédska,“ podotkla Stefanišynová a dodala, že tieto záruky by mali platiť „na prechodné obdobie pred skutočným vstupom Ukrajiny do NATO“.

Rozdielne názory diplomatov

Diplomati sa rozchádzajú v názore, či záruky alebo uistenia by mali byť súčasťou rozhovorov o členstve Ukrajiny v NATO. Zatiaľ väčšina ľudí, ktorí sledujú diskusie, tvrdí, že debata o zárukách sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou odohrávať mimo rámca NATO.

„Bezpečnostné záruky NATO sú článkom 5, a to znamená plné členstvo,“ povedal v stredu šéf aliancie Jens Stoltenberg na otázku o možných zárukách pre Ukrajinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy