Zelenskyj vyjadril opatrný optimizmus o rokovaniach s Putinom, kritizoval NATO a od Európy žiada zbrane (video)

Volodymyr Zelenskyj
Reprofoto: www.facebook.com
  • aktualizované 15. marca 14:41

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v utorok spojil s lídrami Spoločných expedičných síl (JEF), ktoré tvoria štáty západnej a severnej Európy, a vyzval ich na dodanie viac zbraní pre boj proti ruskej agresii v jeho krajine.

NATO nevyhlásilo bezletovú zónu

Ukrajinská armáda podľa jeho slov rýchlo spotrebúva zbrane a ďalšiu výzbroj, ktorú jej poslali západné štáty. Pomoc Ukrajine je pomocou pre vás, apeloval na lídrov Zelenskyj, ktorý okrem iného znova vyjadril nespokojnosť s tým, že NATO nevyhlásilo nad Ukrajinou bezletovú zónu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zelenskyj tiež vyzval na úplné obchodné embargo na Rusko, pretože sankcie podľa neho nestačili na odrazenie ruskej ofenzívy. „Je to niečo, čo potrebujeme my aj vy, tak ako zvyšok sveta, aby sme sa ubezpečili, že je v Európe a na Ukrajine mier,“ povedal.

Rokovania o prímerí s Ruskom

Lídri JEF sa stretli v Londýne a Zelenskyj s nimi hovoril prostredníctvom videokonferencie. Desaťčlenná skupina, ktorú vedie Spojené kráľovstvo, je určená na rýchlu reakciu na medzinárodné krízy.

V nočnom odkaze Zelenskyj vyjadril opatrný optimizmus o rokovaniach s Ruskom. To si podľa neho začína uvedomovať, že víťazstvo nepríde na bojisku. Zelenskyj sa zároveň prihovoril ruským vojakom, ktorým povedal, že ak sa vzdajú ukrajinským silám, budú s nimi „zaobchádzať tak, ako sa má zaobchádzať s ľuďmi“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Zelenskyj tiež vo videu vyjadril vďaku žene, ktorá počas hlavného večerného spravodajstva ruskej štátnej televízie Kanál 1 vošla do štúdia s transparentom s protivojnovým odkazom. Marina Ovsjannikovová, redaktorka kanála, by mala byť po svojom protestnom vystúpení v policajnej väzbe.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj