Zdvihnuté hokejky alebo tri vŕšky? Slováci počas MS v hokeji 2019 možno v rôznych dresoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Sersen, Craig Ramsay
Obranca Michal Sersen a tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay. Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel.

BRATISLAVA 2. apríla (WebNoviny.sk) – Do začiatku majstrovstiev sveta v hokeji na Slovensku (10.- 26. 5.) zostáva necelých 40 dní a zatiaľ nie je jednoznačne známe, v akých dresoch sa domáca reprezentácia predstaví na tomto najväčšom športovom sviatku.

Oficiálne by to mali byť tie so štátnym znakom obohateným o zdvihnuté hokejky, ktoré si nedávno presadil Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH).

Môže sa však stať, že v týchto dresoch odohrajú zverenci Craiga Ramsay iba úvodných päť dní, keďže 15. mája má nadobudnúť účinnosť novela zákona o štátnych symboloch z dielne SNS, ktorú v uplynulých dňoch schválil parlament.

Tittel by nezmenil tri vŕšky na tri lopty

Podľa novely by sa hokejisti mali vrátiť k pôvodnému dresu s nezmeneným štátnym znakom, teda dvojkrížom na trojvrší.

„Naši právnici musia zanalyzovať vzniknutú situáciu a potom zvážime ďalší postup. Ten však bude v súlade s našimi rozvojovými plánmi,“ reagoval hovorca SZĽH Peter Jánošík pre denník SME. Podľa novely zákona športovci reprezentujúci Slovensko musia mať na dresoch štátny znak, ktorý je väčší ako ostatné grafické prvky.

„Ak má byť štátny znak na hrudi športovcov, nie je na tom nič zlé. Ako bývalému futbalovému reprezentantovi by mi nenapadlo zmeniť tri vŕšky za tri lopty,“ povedal jeden z predkladateľov novely Dušan Tittel pre SME.

Zákon si naštuduje aj prezident

SZĽH argumentoval pri zmene loga reprezentačného dresu a získaním práva na jeho vizualizáciu zvýšením príjmov a využitím takto získaných finančných prostriedkov pre mládež aj celý slovenský hokej. Tittel podotkol, že chápe zmýšľanie SZĽH, ale „viem si to predstaviť na výstave umelcov, ale prečo na reprezentačnom drese?“

Podľa bývalého 44-násobného reprezentanta Slovenska vo futbale by mali hokejisti hrať od začiatku svetového šampionátu v dresoch s klasickým štátnym znakom. Dátum nadobudnutia účinnosti novely zákona o štátnych symboloch by sa mohol posunúť v prípade, ak by ho dosluhujúci prezident Andrej Kiska nestihol dovtedy podpísať. Z prezidentskej kancelárie pre SME odkázali, že zákon ešte nedostali a prezident sa k nemu vyjadrí až vtedy, keď si ho poriadne naštuduje.

Súčasný dres Slovenska modifikovaný o zdvihnuté hokejky a bez troch vŕškov v znaku sa vo fanshope na stránke SZĽH predáva vo dvoch farebných verziách – modrej a bielej a stojí 49,90 eur. SZĽH ponúka aj autentickú verziu dresov s menami a číslami konkrétnych hráčov, tie si možno kúpiť za 149,90 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentáciaSZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja