Záznamy odpočúvaní Sarkozyho sú pre súd prípustné ako dôkaz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nicolas Sarkozy
Foto: SITA/AP

Paríž 22. marca (WebNoviny.sk) – Najvyššia francúzska justičná inštancia – kasačný súd – dnes rozhodol, že odpočúvanie telefonátov bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho bolo legálne a záznamy z týchto odpočúvaní sú prípustné ako dôkaz. Toto rozhodnutie umožní postaviť exprezidenta pred súd pre obvinenia z korupcie, čo môže zmariť jeho nádej na opätovnú kandidatúru, informovala tlačová agentúra AP.

Očakávalo sa, že sa Sarkozy pokúsi získať nomináciu konzervatívcov na prezidenta v budúcoročných voľbách. Vodca francúzskej pravicovej opozície bol predbežne obvinený z korupcie a zneužívania moci na základe informácií získaných zo súdom nariadených odpočúvaní jeho telefonátov v rokoch 2013-14.

Sarkozyho právnici argumentovali, že vyšetrovací sudcovia prekročili svoje právomoci a vydali sa na „rybársku expedíciu“, keď odpočúvali rozhovory vodcu republikánov s jeho právnikom. Podľa nich tým porušili dôverný vzťah klienta s obhajcom.

Kasačný súd dnes zamietol Sarkozyho odvolanie a rozhodol, že záznamy z odpočúvaní sú z väčšej časti prípustné pre súd. Rozhodnutie kasačného súdu je iba jeden zo súdnych prípadov, v ktorých sa vyskytuje Sarkozyho meno, je však potenciálne najškodlivejšie pre jeho politickú budúcnosť, dodala AP.

Vyšetrovanie exprezidenta sa začalo v júli 2014 na základe odpočutých telefonických hovorov s jeho právnikom Thierrym Herzogom. Odpočúvaný bol pre podozrenie, že na jeho predvolebnú kampaň v roku 2007 prispel mnohými miliónmi eur vtedajší líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, čo Sarkozy opakovane poprel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Muammar KaddáfíNicolas Sarkozy