Zavedenie nového diagnostického systému sa zrejme posunie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekari
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Zavedenie DRG (skupiny súvisiacich diagnóz) na Slovensku sa zrejme posunie.

Podľa pôvodného harmonogramu mala byť pilotná verzia SK-DRG 1.0 pripravená na jar tohto roka, následne prevádzka DRG na úrovni zberu dát, ako i vzdelávanie užívateľov systému sa malo začať od januára budúceho roka.

Podľa Sone Valášikovej, hovorkyne Úradu pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý projekt zastrešuje, úrad pod vedením novej predsedníčky Moniky Pažinkovej zistil, že niektoré kľúčové komponenty systému nie sú dokončené, alebo práce na nich sa ani nezačali.

Konkrétne má ísť o preklad novej verzie Medzinárodnej klasifikácie chorôb, zoznam zdravotných výkonov a pravidlá kódovania. „Nevyhnutnou súčasťou DRG je aj prispôsobenie softvérových nástrojov na funkcie tzv. groupera – softvérový nástroj na zaraďovanie jednotlivých hospitalizačných prípadov do jednotlivých DRG skupín a web groupera, ktorý je určený pre potreby vzdelávania,“ uviedla Valášiková s tým, že práce na nich sa doteraz nezačali.

Komplikácie mali nastať aj v prípade katalógu prípadových štúdií, ktorý definuje DRG skupiny a ich ekonomickú a klinickú náročnosť. Podľa ÚDZS nie je prispôsobený podmienkam Slovenskej republiky. Úrad aktuálne kontroluje i definičnú príručku, ktorá popisuje zatrieďovanie prípadov hospitalizácií do DRG skupín.

Ešte v lete tohto roka ÚDZS informoval, že všetky kľúčové komponenty odovzdal Riadiacemu výboru pre DRG s tým, že harmonogram je dodržaný a ostrá prevádzka DRG na úrovni zberu dát začne v roku 2013, pričom úhrady podľa nového systému začnú rok na to. Nateraz však termín zavedenie DRG na Slovensku zostáva otázny. Úrad prisľúbil, že viac podrobností zverejní ešte počas novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou