Záujemca o kreslo šéfa Za ľudí Šeliga vytiahol „vzor SDK“ predčasne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj Šeliga
Poslanec Juraj Šeliga (na snímke) sa chce uchádzať o miesto predsedu strany Za ľudí. Foto: SITA/Branislav Bibel

Vnútorný konflikt v najmenšej koaličnej strane Za ľudí nemusí mať rýchle riešenie. Predsedníčka strany Veronika Remišová stále nezvoláva predsedníctvo, kde by sa malo rozhodnúť o uskutočnení mimoriadneho snemu. Ten riadny by mal byť až v auguste 2022.

Mimoriadny snem žiada krídlo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktorá pripúšťa možnosť, že by vymenila Remišovú. Rovnako sa za predčasný termín snemu prihovára poslanec Juraj Šeliga, ktorý sa chce uchádzať o miesto straníckeho šéfa. Viacero kandidátov na predsedu by však mohlo prispieť k prehlbovaniu vnútorného rozdelenia strany.

Vážne rozpory v Za ľudí zneisťujú aj vládnu koalíciu. Všetkých desať poslancov Za ľudí síce ďalej podporuje vládu, ale rozpad poslaneckého klubu by sťažil dosahovanie dohôd. Krídlo Kolíkovej by totiž zostalo „odrezané“ od koaličných rád, keďže sa nedá očakávať, že by sa na nich zúčastňoval popri Remišovej aj zástupca frakcie Za ľudí.

Remišová si výčitkami zrejme nepomohla

Vlani v auguste Remišová nahradila na poste predsedu strany Andreja Kisku. Volilo ju 76 delegátov. Jej protikandidát Miroslav Kollár, ktorý je dnes už v mimoparlamentnej strane Spolu, dostal 33 hlasov.

Dnes ťažko predpokladať, ako by sa na mimoriadnom sneme rozložili hlasy delegátov medzi Remišovú, Kolíkovú a Šeligu. Podľa niektorých zdrojov portálu Webnoviny.sk, ktoré poznajú pomery v strane, Remišová by sa už šéfkou strany vraj nestala.

U časti straníkov jej priťažili vyjadrenia, že Kolíková sedela ako štátna tajomníčka vo vláde so Smerom.

Mária Kolíková, Veronika Remišová
Podpredsedníčka Za ľudí a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a vicepremiérka a predsedníčka strany Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

„Snem, ak mal byť, tak s cieľom zachovania jednoty v strane, ale skupina pani Kolíkovej odišla z rokovania, buchla dverami. Následne oznámili, že vytvárajú frakciu a chcú samostatne rokovať s koaličnými partnermi, čiže škoda je urobená, mlieko je rozliate, strana je rozbitá,“ vyhlásila nedávno Remišová.

Kompromisný predseda

Za kompromisného kandidáta označila Remišová poslanca Šeligu. Malo to byť však v prípade, že by nekandidovala Kolíková a kandidatúry by sa vzdala aj Remišová.

Na sociálnej sieti Šeliga hovoril o možnosti, že by sa niektorí kandidáti vzdali v prospech iných.

„Ak by sa chcel niekto vzdať v môj prospech alebo podporiť moju víziu, samozrejme, potešilo by ma to a pomohlo pri jej presadzovaní, pretože len spoločne môžeme stranu reštartovať. Všetko je otázkou dialógu a hľadania konsenzu, ktorý je základom pre dobré fungovanie strany a zmier napätých vzťahov,“ napísal Šeliga.

Marcinková nerazí teóriu kompromisného kandidáta

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (Za ľudí) hovorí, že ona teóriu kompromisného kandidáta, o ktorom hovorila Remišová, nerazí.

„Ale myslím si, že Juraj Šeliga je výborný a kvalitný kandidát a mal by dostať šancu ako aj ďalší ľudia, ktorí si trúfajú zápasiť so svojou víziou o stoličku predsedu strany. Podporujem ho, aby išiel do toho, trval na zvolaní mimoriadneho snemu, na ktorom trváme aj my. Som presvedčená, že čím bude viac kvalitných kandidátov, tým lepšie pre stranu,“ povedala portálu Webnoviny.sk Marcinková.

Poslankyňa nevie, koľko kandidátov na predsedu sa napokon objaví. Verí, že so svojou víziou príde aj ministerka Kolíková. „Ak má Veronika Remišová pocit, že má ešte čo ponúknuť strane, chcem ju povzbudiť, nech tiež kandiduje a presvedčí delegátov, že má pokračovať vo svojej misii,“ podotkla.

Marcinková nechcela hovoriť, či má väčší potenciál Šeliga alebo Kolíková, najskôr chce poznať ich víziu rozvoja strany.

Žitňanská si vie predstaviť Šeligu

Poľa šéfky poslaneckého klubu Za ľudí Jany Žitňanskej vzhľadom na situáciu v strane je úplne prirodzené, aby bolo viac kandidátov. „Ak bude snem, myslím si, že bude kandidovať viacero ľudí,“ povedala. Za predčasné považuje teraz hovoriť, koho by podporila na čelo strany.

Jana Žitňanská, VOĽBY: Volebná noc v centrále strany Za ľudí
Poslankyňa Za ľudí Jana Žitňanská. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

„V tejto chvíli je to predčasné. Nemáme zvolaný snem a nepoznáme ešte všetkých kandidátov, ale ak otázka smeruje k tomu, že či by som si vedela predstaviť Juraja Šeligu ako predsedu strany, tak áno, vedela by som si to predstaviť,“ priblížila Žitňanská.

Bez diktovania delegátom

Poslanec Tomáš Lehotský (Za ľudí) nevidí problém v tom, že by sa na sneme o miesto predsedu uchádzalo viacero kandidátov.

„Kľudne môžu byť aj štyria, piati či šiesti kandidáti. Otázka stojí tak, či vôbec ten mimoriadny snem bude. Demokratický proces je taký, keď majú delegáti možnosť rozhodnúť sa. Nie, že nám niekto nadiktuje zhora, kto by mal byť kandidátom,“ uviedol.

Lehotský bol pôvodne kandidátom na post podpredsedu parlamentu namiesto Šeligu, ktorý sa funkcie vzdal. Lehotského navrhla Remišová a podporil klub.

„Časy sa menia, tým, že som otvorene vyjadril nespokojnosť s vedením strany, tak pani Remišová očividne iné názory v strane nepripúšťa. Dnes nemám pocit, že ma klub podporuje na sto percent. Okrem toho pani Remišová komunikovala s koaličnými partnermi, že ma nemajú podporiť,“ doplnil Lehotský.

Vzor SDK

Šeliga už naznačil, ako by sa mala ďalej strana Za ľudí uberať. Tvrdí, že stredový priestor je potrebné spájať a medzi sebou spolupracovať, lebo inak bude vládnuť HlasSmer.

„Preto, toto je moja vízia – spolupráca a budovanie alternatívy po vzore SDK. S takouto víziou chcem predstúpiť pred našich členov a pre takúto víziu ich chcem nadchnúť,“ oznámil na sociálnej sieti.

Otázkou je, či bude karty rozdávať Za ľudí, pretože v nedávnom prieskume Focusu mala strana podporu 3,4 percenta. Viac mali mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) 6,3 percenta a KDH by volilo 5,8 percenta opýtaných.

Strana SDK bola volebnou stranou, ktorú tvorili platformy piatich strán. SDK sa za prvej vlády Mikuláša Dzurindu rýchlo rozpadla.

„Bola vtedy iná doba, ale myslím si, že je potrebné, aby strany navzájom komunikovali. V tejto chvíli je predčasné hovoriť o nejakom spájaní. Nemalo by sa opäť stať, aby niekoľko strán, ktoré sa nedostanú do parlamentu, tam chýbalo,“ mienila Žitňanská.

Poslankyňa Marcinková hovorí, že je človek stredovej politiky. Na otázku, že si ťažko predstaviť spoluprácu aj s KDH, aj s PS, Marcinková uviedla, že nielen hodnoty určujú, kto s kým má spolupracovať.

„Pod hodnotami myslím, svetonázor. Čo nás robí dobrými partnermi je ctenie si demokratických zásad a slušnej politiky. Takže tam vidím priestor na spoluprácu tak s KDH, ako aj s PS a Spolu,“ dodala.

Viac kandidátov strane zrejme nepomôže

Politológ Grigorij Mesežnikov považuje za predčasné uvažovať o vzore SDK. „Ide o to, aby stranu narovnali. Najskôr musí byť stabilná, musí pretrvať a mať aspoň takú podporu, aby bola zaujímavá pre nejakú spoluprácu. Napríklad predvolebnú,“ zhodnotil.

Podľa neho základnou agendou je teda samotná strana, ktorá si musí vyriešiť svoj vnútorný konflikt. Politológ si nemyslí, že by Za ľudí pomohlo, keby sa na sneme uchádzalo o post predsedu viacero kandidátov.

„Mohlo by ju to ďalej rozdeľovať, lebo ak by bola znovu zvolená Remišová, mohli by odísť zástupcovia opačného krídla. Keby bola zvolená Kolíková, tak neviem, ako by to dopadlo v samotnej strane, ale poslanecký klub by zostal pohromade,“ mienil Mesežnikov.

Variant so Šeligom by podľa neho možno situáciu upokojil, ak by mu podporu vyjadrili zástupcovia Kolíkovej aj Remišovej krídla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Grigorij MesežnikovJana ŽitňanskáJuraj ŠeligaMária KolíkováTomáš LehotskýVeronika RemišováVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie Za ľudí