Zástupcovia dôchodcov, zdravotníckych organizácií, samosprávy a kúpeľov žiadajú vládu, aby riešila rast cien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peňaženka, dlhy, exekúcia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zástupcovia dôchodcov, zdravotníckych organizácií, samosprávy, kúpeľov a odborári spoločne žiadajú vládu, aby sústredila svoju pozornosť na zdražovanie, ktorému čelíme a ktoré nás čaká aj v najbližších mesiacoch.

Predstaviteľka Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) Valéria Pokorná na tlačovej besede poukázala na to, že od vlády požadujú mimoriadnu 3-percentnú valorizáciu dôchodkov.

Zdravotníci nemajú prísľub zmeny

Namiesto toho im chce vláda v tomto roku len vyplatiť trinásty dôchodok v skoršom termíne. „Nikto nepovedal, že s týmto trinástym dôchodkom súhlasíme, to v žiadnom prípade,“ povedala. Podľa nej nejde o žiadnu pomoc navyše.

Prezidentka Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová upozornila na to, že na Slovensku chýba 12-tisíc sestier a pôrodných asistentiek a ich mzdy nedosahujú ani priemernú mzdu na Slovensku. „Zdravotnícki pracovníci nemajú prísľub zmeny,“ povedala.

Upriamila pozornosť aj na to, že zdravotníkom pribúdajú noví pacienti aj spomedzi utečencov z Ukrajiny. Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová varovala pred dôsledkami podfinancovania zdravotníctva.

Zdravotníctvo podľa nej pri súčasnom financovaní môže skolabovať. „Apelujeme na vládu, že situácia je veľmi komplikovaná,“ povedala.

Na Slovensku je pracujúca chudoba

Šéfka Asociácie slovenských kúpeľov Janka Zálešáková tvrdí, že v roku 2020 na Slovensku výrazne klesla kúpeľná starostlivosť. V roku 2020 v porovnaní s rokom 2019 sa podľa nej znížil počet seniorov v kúpeľoch o 34-tisíc. „Seniorom sa nedostala kúpeľná starostlivosť, ktorá prináša oddaľovanie chronických chorôb,“ povedala.

Predseda OZ KOVO Emil Machyna upozornil na to, že na Slovensku máme pracujúcu chudobu. „Človek, ktorý pracuje, by nemal byť chudobný,“ zdôraznil. Odborári podľa neho chcú tlačiť na vládu, aby zlepšila život na Slovensku.

Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali zástupcovia Jednoty dôchodcov na Slovensku, Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, Asociácie na ochranu práv pacientov SR, Konfederácie odborových zväzov, Asociácie slovenských kúpeľov, Združenia miest a obcí Slovenska a Združenia kresťanských seniorov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil MachynaIveta LazorováJanka ZálešákováMária LévyováValéria Pokorná
Firmy a inštitúcie Asociácia na ochranu práv pacientov SRAsociácia slovenských kúpeľovJednota dôchodcov na SlovenskuOZ KOVO Odborový zväz KOVOSlovenská komora zdravotných sestier a pôrodných asistentiek