Záplavy v západnej Európe majú už 180 obetí, záchranári stále prehľadávajú trosky

Zaplavy nemecko
Záplavy v západnej Európe spôsobili rozsiahle škody na životoch aj majetku. Foto: SITA/AP

Počet obetí ničivých povodní v západnej Európe v nedeľu stúpol na minimálne 180 mŕtvych po tom, čo záchranné zložky začali s prehľadávaním ďalších trosiek odkrytých ustupujúcou vodou.

Počet obetí môže rásť

Podľa polície si situácia v ťažko postihnutej oblasti v západonemeckom okres Ahrweiler v spolkovej krajine Porýnie-Falcko vyžiadala už najmenej 110 obetí a úrady sa stále obávajú, že toto číslo ešte porastie. V susednom Severnom Porýní-Vestfálsku, najľudnatejšej nemeckej spolkovej krajine, dosiaľ potvrdili 45 mŕtvych, vrátane štyroch hasičov. Ďalších najmenej 27 osôb prišlo o život v Belgicku.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v priebehu nedele navštívi Schuld, dedinu v spomenutom okrese Ahrweiler. Ešte v sobotu do oblasti zavítal nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier a vyhlásil, že tento región bude potrebovať dlhodobú podporu.

Vážne škody v Rakúsku

V noci zo soboty na nedeľu zasiahli povodne aj nemecko-české pohraničné oblasti, juhovýchodné Nemecko a časti Rakúska. V nemeckom regióne Berchtesgaden museli evakuovať 65 ľudí po tom, ako sa z koryta vyliala rieka Ache, pričom najmenej jedna osoba prišla o život.

Neďalekým rakúskym mestom Hallein sa v sobotu večer prehnala prívalová povodeň, nehlásili však žiadne obete. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že silný dážď a búrky spôsobujú vážne škody vo viacerých častiach krajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováSebastian Kurz