Západná Austrália mala právo uzavrieť hranice z dôvodu šírenia koronavírusu, potvrdil najvyšší súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19 worldwide borders closures.Traveler with face mask stuck in airport terminal after being denied entry to other countries. Passenger stranded in airport on his travel back to home country.
Austrálska vláda si v rámci očkovacej stratégie dala ambiciózny cieľ, ktorý sa jej absolútne nepodarilo splniť. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Najvyšší súd v Austrálii v piatok potvrdil, že federálny štát Západná Austrália mal v rámci úsilia o spomalenie šírenia koronavírusu právo uzavrieť svoje hranice.

Karanténne opatrenie pred súdom napadol ako protiústavné podnikateľ v baníctve Clive Palmer. Zákaz prekročenia hraníc s výnimkou mimoriadne naliehavých prípadov je vzhľadom na riziká súvisiace s epidémiou v súlade s ústavou, uviedlo v jednomyseľnom rozhodnutí sedem sudcov Najvyššieho súdu.

Viac o téme: Koronavírus

Obmedzenia na hraniciach zaviedli všetky austrálske štáty a autonómne teritóriá. Rozhodnutie proti Západnej Austrálii tak mohlo paralyzovať protipandemické opatrenia v celej krajine.

Západná Austrália uzavrela hranice 5. apríla. Štát odvtedy podľa agentúry AP neeviduje žiadne nové prípady komunitného prenosu ochorenia COVID-19.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať