Zamestnávatelia opustili tripartitu, protestujú proti novele Zákonníka práce a zdvíhaniu príplatkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
KRAJNIAK: Navštívil spoločnosť MSK Cabins
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: SITA/Viktor Zamborský
  • aktualizované 12. decembra 18:16

Zamestnávatelia opustili tripartitu. Po jej pondelkovom rokovaní o tom informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Dôvodom je schválenie novely Zákonníka práce.

Hospodárska a sociálna rada mala v pondelok rokovať poslednýkrát v tomto roku. Okrem iného sa mala venovať urgentnému riešeniu energetickej krízy v ambulantnom sektore, zastropovaniu cien elektrickej energie pre železničný sektor ale aj návrhom pomoci pre podniky od začiatku budúceho roka.

Odmietli pokračovať v rokovaní

„V úvode tripartity Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení v zastúpení zástupcov zamestnávateľov vyjadrila nespokojnosť so schválením zmien v Zákonníku práce týkajúcich sa zvýšenia mzdových zvýhodnení, teda príplatkov ku mzde napríklad za nočné, prácu v sobotu alebo v nedeľu. Predloženie opozičného poslaneckého návrhu na rokovanie parlamentu a jeho schválenie považujú zamestnávatelia za porušenie sociálneho dialógu,“ uviedol Krajniak.

Zástupcovia zamestnávateľov následne odmietli pokračovať v rokovaní a rokovaciu miestnosť opustili. „Dôsledkom toho bolo rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR ukončené,“ dodal minister.

Ako zdôraznil, má záujem na pokračovaní sociálneho dialógu, a preto bude iniciovať stretnutie zástupcov zamestnávateľov s premiérom Eduardom Hegerom a ďalšími členmi vlády, na ktorom by chcel vytvoriť podmienky na ďalšiu spoluprácu.

Kompromisný návrh zákona

Krajniak poukázal, že na jeho návrh bolo zvýšenie príplatkov ku mzde zamestnancov už v októbri prerokované na mimoriadnom stretnutí všetkých sociálnych partnerov, a to napriek tomu, že išlo o opozičný poslanecký návrh, a nie vládny návrh zákona. Rovnako bol tento opozičný návrh prediskutovaný aj na plenárnom zasadnutí tripartity.

Predstavitelia vlády podľa neho informovali zástupcov zamestnávateľov, že v predloženej podobe návrh nebude v parlamente schválený, čo aj zodpovedá realite.

Novela Zákonníka práce bola napokon schválená po zapracovaní pozmeňujúceho návrhu, ktorý z nej vypustil úpravu stupňov minimálnej mzdy a namiesto účinnosti od začiatku budúceho roka posunul účinnosť na 1. júna 2023.

„Schválený návrh zákona po zapracovaní tohto pozmeňujúceho návrhu považujem za kompromisný, pretože oproti pôvodnému opozičnému návrhu znižuje náklady zamestnávateľov v roku 2023,“ uzavrel Krajniak.

Posledná kvapka

Samotní zamestnávatelia v tlačovej správe konštatovali, že opustením dnešného rokovania tripartity chceli vyjadriť zásadný nesúhlas s obchádzaním sociálneho dialógu.

„Hospodárska a sociálna rada SR je najvyššie fórum sociálnych partnerov, ktoré však v súčasnosti neplní svoj účel. Poslanci parlamentu prichádzajú s návrhmi zákonov, ktoré sú často pripravované príslušnými ministerstvami, pričom okrem toho, že majú výrazný negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, cielene obchádzajú štandardný legislatívny proces,“ uviedli.

Schválenie uvedenej novely Zákonníka práce označili ako „poslednú kvapku“.

„V snahe nájsť kompromis v danej téme sme navrhovali, aby boli zvýšené príplatky minimálne oslobodené od odvodov na strane zamestnávateľa i zamestnanca. Podľa nášho návrhu mohli ľudia dostať viac a firmy nemuseli byt zaťažené a náklady prenášať do spotrebiteľských cien. Poslanci na naše odborné pripomienky neprihliadali a prijali verziu, z ktorej viac ako ľudia profituje štát,“ odkázali.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eduard HegerMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ)MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR