Zahrejme dieťatko v humanitárnej kríze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sita.jpg
Foto: UNICEF

Mrazivé a vlhké počasie ohrozuje životy detí v humanitárnych krízach.

Deti práve teraz potrebujú zásoby na zimu

Vonku sa zozimilo. A nielen u nás. Mnohí z nás si zakúria, poriadne sa oblečieme a vyberieme z krabíc teplé topánky. Milióny detí, v krajinách, v ktorých zúria vojny alebo ich pustošia prírodné katastrofy takúto možnosť nemajú. Sú závislé na našej pomoci. Pridajte sa k nám a pomôžte nám rozoslať im balíčky plné tepla. Za vaše príspevky pošleme z nášho najväčšieho humanitárneho skladu v Kodani balíčky plné tepla deťom, ktoré ich práve najviac potrebujú.

Vysídľovanie, prudko rastúca podvýživa, vojnové konflikty a katastrofy spôsobili, že humanitárnu pomoc dnes potrebuje najviac detí od 2. svetovej vojny. S blížiacou sa zimou, mrazivými teplotami a vlhkom hrozí, že životy detí v mnohých častiach sveta budú ohrozené.

Bose nozky 1.jpg
Foto: UNICEF

Riziko podchladenia a závažných infekcií dýchacích ciest ohrozuje deti, ktorých imunitný systém je často už oslabený podvýživou.

Deti žijúce v konflikte väčšinou musia opustiť svoje domovy, sú nútené žiť v extrémnej chudobe a nemôžu chodiť do školy. Tie rodiny, ktoré ostali vo svojich domovoch uprostred vojny sú po dlhom období nezamestnanosti zvyčajne finančne vyčerpané, čo im znemožňuje nákup teplého oblečenia, paliva alebo opravu domov.

UNICEF v spolupráci s partnermi zásobuje rodiny prikrývkami , zimným oblečením alebo poskytuje priamu finančnú podporu na nákup paliva a základných potrieb.

Zima je už tu

Deti a rodiny zasiahnuté nedávnymi zemetraseniami v Afganistane, vojnou na Ukrajine a ďalšími humanitárnymi krízami nevyhnutne potrebujú vybavenie do chladného počasia. Podporovatelia UNICEF môžu poslať vybavenie do chladnej zimy pre deti v Afganistane, na Ukrajine, v Pakistane a Sýrii.

Afganistan

Zemetrasenie, ktoré začiatkom októbra zasiahlo afganskú provinciu Herát, zničilo tisíce domov. V okrese Zinda Jan, epicentre zemetrasenia zo 7. októbra, bolo zničených 95 % domov.

Winter kit
10-ročný Sefafullah a jeho strýko si rozbaľujú zimné oblečenie, ktoré UNICEF poskytol rodinám, ktoré prišli o svoje domovy a majetok počas zemetrasení v západnom Afganistane. Foto: UNICEF

Ukrajina

Prebiehajúca vojna na Ukrajine spôsobuje, že milióny detí v krajine sú vystavené mrazivej zime.

Teplo na ukrajinu.jpg
6-ročný David, musiel utiecť so svojou rodinou z domu neďaleko Kyjeva. Momentálne žijú v mobilných jednotkách, ktoré však nie sú dobre vybavené na tuhú zimu. Foto: UNICEF

Státisíce ľudí majú poškodené alebo zničené domy, podniky či školy. Milióny detí zostávajú bez trvalého prístupu k elektrine, kúreniu a vode. Triedy sú príliš chladné, aby sa v nich mohli deti učiť.

Minulú zimu UNICEF zabezpečil generátory elektrickej energie na podporu vykurovacích systémov v školách a zdravotníckych zariadeniach. Stovkám tisíc detí a ich opatrovateľom poskytol zimné oblečenie, prikrývky, ohrievače, mobilné a elektrické kotly.

Prípravy na túto zimu sú v plnom prúde, pričom UNICEF sa pripravuje na to, že 160 000 detí dostane zimné oblečenie alebo finančnú podporu a zároveň bude pokračovať v práci na udržaní funkčnosti kritickej infraštruktúry, ako sú vodovodné zariadenia a zdravotnícke zariadenia.

Pakistan

Mnohé deti a rodiny v Pakistane sa stále spamätávajú z obrovských záplav v lete 2022 a potrebujú pomoc, aby prežili nadchádzajúcu zimu. V horských a vysokohorských oblastiach, ktoré boli tiež zasiahnuté povodňami napadol sneh a teploty klesli pod bod mrazu. Životy deti, ktoré trpia ťažkou akútnou podvýživou, chorobami dýchacích ciest či chorobami zo znečistenej vody ohrozuje krutý mráz.

Minulú zimu UNICEF s podporou darcov distribuoval zásoby 350 000 ľuďom v piatich povodňami postihnutých regiónoch, pričom sa zameral na komunity, v ktorých zostali domy úplne alebo čiastočne poškodené povodňami. Balíky pomoci obsahovali teplé oblečenie pre dojčatá a deti, prikrývky, deky, bundy, šály pre ženy a vlnené čiapky. Pomáhame najlepšie ako vieme, ale naša pomoc by nebola možná bez tej vašej.

AZB09313
Osemročný Sameer a jeho rodina sedia pred svojím domom v dedine Zangi Brohi, okres Dadu, provincia Sindh, Pakistan. Foto: UNICEF

Sýria

Viac ako desaťročie vojnového konfliktu spôsobilo, že deti v Sýrii čelia jednej z najzložitejších humanitárnych kríz na svete. Dve tretiny obyvateľstva sú odkázané na pomoc. Kruté zimy s mrazivými teplotami a silnými dažďami len zhoršujú situáciu detí.

UNICEF_2022_13 Feb_Raqqa Salhabiya informal settlement_Winter re
Mamička s dieťatkom počas toho ako čakajú na zimnú výbavu UNICEF na severovýchode Sýrie. Foto: UNICEF

Rodiny žijúce vo vojnou zničených mestských oblastiach majú problém ubrániť sa chladu. Mnohé z nich naďalej bývajú v provizórnych stanoch, najmä v severnej časti krajiny. UNICEF zabezpečuje zimné oblečenie, finančnú podporu, vykurovacie telesá a palivo na vykurovanie škôl.

Pomôžte nám doručiť balíčky plné tepla pre deti do Pakistanu, Afganistanu, Sýrie, na Ukrajinu. Každú jednu rukavičku, čiapočku či teplé topánočky majú deti žijúce v humanitárnych krízach oblečenú vďaka našim podporovateľom.

UNICEF Slovensko vám v mene všetkých detí, ktorým posielate pomoc veľmi pekne ďakuje.

UNICEF_2021_05 Oct_Aleppo_Winterization Dis SP_Ali Almatar_IMG_0
Foto: UNICEF

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSN