Začína sa XXVI. medzinárodný hudobný festival Musica Nobilis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hands of the man playing the cello
Foto: Getty Images

Štyri komorné koncerty v interpretácii umelcov zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Poľska ponúkne tohtoročný XXVI. ročník medzinárodného hudobného festivalu MUSICA NOBILIS, ktorý sa koná pravidelne na Spiši. Tento rok zaznie hudba v Spišskej Novej Vsi (3. októbra), Spišskej Kapitule (4. októbra), Kežmarku (5. októbra) a v Markušovciach (8. októbra), v mestách a obciach s bohatou históriou a kultúrnymi pamiatkami zapísanými do zoznamu Unesco.

Prvé festivalové tóny zaznejú v pondelok 3. októbra v Spišskej Novej Vsi. Otvárací koncert predstaví piesňovú tvorbu Antonína Dvořáka. Výber z cyklov Cigánske melódie op. 55, Milostní písně op. 83 a Moravské dvojzpěvy op. 32 zaznie v interpretácii sopranistky Márie Tajtákovej a altistky Evy Garajovej s klavírnym sprievodom prof. Mariana Lapšanského, umeleckého riaditeľa festivalu. Spomenuté piesňové cykly majú v skladateľovej tvorbe mimoriadne postavenie. Dvořákovi dopomohli k medzinárodnej popularite. Koncert sa uskutoční v Koncertnej sále Reduty o 18.00 h.

Festival pokračuje v utorok 4. októbra. Druhý koncert sa uskutoční v najvýznamnejšej stavbe Spišskej Kapituly, v neskororománskej Katedrále sv. Martina. V prekrásnych priestoroch „malého slovenského Vatikánu“ si návštevníci vypočujú prierez skladieb viacerých štýlových období v interpretácii komorného súboru Pand´arpa. Tvoria ho dvaja rakúski umelci, absolventi Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni – Wolfgang Golds, hráč na panovu flautu, pikolu a priečne flauty a harfistka Julia Reth. Skladačku diel Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Georgesa Bizeta, Frederyka Chopina a ďalších spestrí jedna z najznámejších a najhranejších skladieb mága argentínskeho tanga Ástora Piazzollu Histoire du tango či prskavka rakúskeho skladateľa Franza Lehára. Koncert sa začne o 18.00 h.

Tretí koncert sa uskutoční v stredu 5. októbra v Kežmarku, jednom z najstarších miest Slovenska. Program ponúkne výber sakrálnej tvorby barokových majstrov v interpretácii sopranistiek Katarzyny Wiwer , Adrianny Bujak-Cyran a čembalistu Andrzeja Zawisza, troch poľských umelcov, absolventov Hudobnej akadémie v Krakove špecializujúcich sa na interpretáciu starej hudby. Na programe sú kompozície Claudia Monteverdiho, Girolama Frescobaldiho, ale aj piesne, ktoré spievali mníšky a rehoľné sestry ako duchovné rozptýlenie počas ich pravidelného muzicírovania. Koncert s názvom Medzi dvorom a kláštorom sa uskutoční v Drevenom artikulárnom kostole o 18.30 h.

Medzinárodný hudobný festival vyvrcholí v sobotu 8. októbra v historickej obci Markušovce. V miestnom Letohrádku Dardanely sa predstavia harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka, ktorí patria v súčasnosti k najrešpektovanejším českým interpretom. Do programu zaradili skladby, v ktorých sa každý predstaví sólovo a tiež diela skomponované pre túto atraktívnu dvojicu hudobných nástrojov. Koncert sa začne o18.00 h.

XXVI. ročník medzinárodného hudobného festivalu MUSICA NOBILIS prinesie aj tento rok neopakovateľné hudobné zážitky a stretnutia so špičkovými slovenskými a zahraničnými umelcami v historických priestoroch malebného Spiša.

  • Vstupenky na koncerty budú v predaji hodinu pred začiatkom v mieste ich konania.
  • Festival organizuje Mestské kultúrne centrum Spišská Nová Ves – Mestské kultúrne stredisko Spišské Podhradie – Mesto Kežmarok – Obec Markušovce – Múzeum Spiša Spišská Nová Ves v spolupráci s Občianskym združením MUSICA NOBILIS.
  • Festival z verejných zdrojov podporil FOND NA PODPORU UMENIA.

Informácie poskytla manažérka festivalu Slávka Ferencová.

Prof. lapsansky 3.10.2022 _brenkus c 1067 2 copy m.jpg
Marian Lapšanský. Foto: Peter Brenkus

3. OKTÓBER PONDELOK 18.00 / SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Mária Tajtáková soprán

Eva Garajová alt

Marian Lapšanský klavír

A. Dvořák

4. OKTÓBER UTOROK 18.00 / SPIŠSKÁ KAPITULA

Komorný súbor Pand´arpa

Wolfgang Golds panova flauta, pikola, priečne flauty

Julia Reth harfa

A. Vivaldi, G. Bizet, J. S. Bach, Ch. Gounod, L. Boccherini,

F. Lehár, P. Mascagni, J. Last, J. Newton, J. Jongen, F. Chopin,

A. Piazzolla

5. OKTÓBER STREDA 18.30 / KEŽMAROK

Katarzyna Wiwer soprán

Adrianna Bujak-Cyran soprán

Andrzej Zawisza čembalo

C. Monteverdi, Kancionály benediktínok zo Staniątok,

G. Frescobaldi, G. Picchi

8. OKTÓBER SOBOTA 18.00 / MARKUŠOVCE

Kateřina Englichová harfa

Vilém Veverka hoboj

Ravel / O. Kvěch, A. Hasselmans, J. Vejvoda,

M. Hybler, C. Debussy

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať