Začal sa rozvod Británie s Európskou úniou, Mayová aktivovala článok 50

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brexit Carnival
Foto: ilustračné, SITA/AP

LONDÝN 29. marca (WebNoviny.sk) – Spojené kráľovstvo v stredu oficiálne listom oznámilo aktivovanie článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa spúšťa proces odchodu tejto ostrovnej krajiny z Európskej únie. List, podpísaný britskou premiérkou Theresou Mayovou, osobne prevzal v Bruseli od britského veľvyslanca Tima Barrowa predseda Európskej rady Donald Tusk.

Británia tak začala zavádzať do praxe rozhodnutie svojich voličov, ktorí v referende pred deviatimi mesiacmi hlasovali za vystúpenie z EÚ.

Premiérka Mayová, súbežne s odovzdaním listu Tuskovi, vystúpila v Dolnej snemovni britského parlamentu. „Proces (vyplývajúci z) článku 50 už prebieha,“ povedala Mayová iba niekoľko minút po tom, ako ňou podpísaný list osobne prevzal Tusk. „Toto je historický okamih, z ktorého už niet návratu. Chystáme sa teraz prevziať kontrolu nad vecami, ktoré nás najviac zaujímajú.“

Mayová pripomenula, že odovzdaním listu sa začína dvojročný proces vyjednávania a zdôraznila, že „dnes vláda koná v súlade s demokratickou vôľou občanov Británie.“ Rozhodla sa veriť v Britániu. „Naše najlepšie dni nás ešte len čakajú,“ povedala.

Premiérka si zároveň želá, aby Británia bola skutočne globálna a „našim partnerom v Európe najlepším priateľom a susedom“. „Spúšťame proces odchodu z Európskej únie, nie z Európy,“ zdôraznila Mayová a dodala, že Británia tento rozvodový proces s Úniou spustila na základe demokratickej vôle Britov.

Mayová zároveň vyjadrila presvedčenie, že najlepšie dni budú pre Britániu nasledovať až po brexite. Spojené kráľovstvo odíde z EÚ po 44 rokoch.

O vystúpení rozhodli Briti v júni

O vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodli britskí voliči v referende konanom 23. júna 2016. Podľa minulotýždňového vyjadrenia Tuska je potrebné „urobiť všetko pre to, aby bol brexit čo najmenej bolestivý pre EÚ“. Hlavný vyjednávač Európskej komisie pre brexit Michel Barnier je zásadnou podmienkou úspešného presadzovania požiadaviek voči Británii jednotný postoj zvyšných 27 členov.

Po schválení rámcovej podoby rokovaní s Londýnom bude Barnierov tím poverený vypracovaním podrobných smerníc, ktoré by mala schváliť v máji Rada EÚ pre všeobecné záležitosti. Necelý rok po britskom referende sa budú môcť začať samotné rokovania pod vedením Barniera a osobitného člena britskej vlády Davida Davisa. Na úvod sa musia obe strany dohodnúť, ktoré témy je potrebné riešiť prioritne.

Výška „faktúry“ bude 55-60 miliárd eur

Barnier naznačil, že hlavné požiadavky, ktoré bude presadzovať, sú ochrana práv občanov iných štátov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve, ako aj splnenie všetkých finančných záväzkov, ktoré má ostrovná krajina voči EÚ,a to „v plnej výške“. EÚ zatiaľ oficiálne nevyčíslila, aká bude výška „faktúry“ za finančné záväzky Londýna, podľa neoficiálnych odhadov však ide o sumu 55-60 miliárd eur.

Barnier a jeho približne 20-členný tím expertov očakávajú, že rokovania o podmienkach „rozvodu“ a prípadných prechodných opatreniach potrvajú 18 mesiacov, čo znamená, že by sa mali skončiť približne v októbri 2018. Mal by tak zostať dostatok času na ratifikáciu dohody Európskym parlamentom a získanie potrebnej väčšiny v Európskej rade. Zo strany EÚ musí byť dohoda predložená na schválenie Európskemu parlamentu ešte predtým, než ju – bez účasti Británie – potvrdí Európska rada.

Zo znenia Lisabonskej zmluvy vyplýva, že k oficiálnemu ukončeniu členstva vystupujúcej krajiny má dôjsť do dvoch rokov od uplatnenia príslušného článku. V prípade Británie je tak predpokladaným „Dňom B“ 30. marec 2019. K brexitu by mohlo dôjsť aj skôr, ak sa podarí dosiahnuť konečnú dohodu, a naopak, dvojročná lehota môže byť predĺžená, ak s tým budú súhlasiť všetky strany.

Britská premiérka chce dosiahnuť komplexnú dohodu o voľnom obchode s EÚ, na čo však podľa odborníkov dvojročné „rozvodové“ obdobie nepostačuje. Brusel chce odložiť tieto rokovania až na obdobie po uzavretí zmluvy o vystúpení. Britská vláda a členské štáty EÚ tiež pripúšťajú možnosť, že bude potrebné uzavrieť viacero dočasných dohôd, ktoré poskytnú dostatok času na uzavretie komplexnej dohody o obchodných vzťahoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TuskMichel Barnier