Foto: Tusk prijal v Bruseli list, ktorý oficiálne spúšťa brexit

Donald Tusk
Predseda Európskej rady Donald Tusk. Foto: archívne, SITA/AP

BRUSEL 29. marca (WebNoviny.sk) – List spúšťajúci oficiálny, dvojročný proces odchodu Británie z Európskej únie, v stredu prijali v Bruseli, oznámil predseda Európskej rady Donald Tusk.

„Po deviatich mesiacoch (od referenda) Spojené kráľovstvo doručilo list s oznámením brexitu,“ napísal Tusk na sociálnej sieti Twitter. List obsahuje oznámenie Británie, že si želá aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý umožňuje krajine opustiť EÚ po dvoch rokoch rokovaní.

V júni 2016 okolo 52 percent britských voličov hlasovalo v referende za tzv. brexit, teda za vystúpenie z EÚ. List, podpísaný britskou premiérkou Theresou Mayovou, osobne odovzdal Tuskovi v Bruseli britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow.

Premiérka Mayová v stredu, súbežne s odovzdaním listu Tuskovi, vystúpila v Dolnej snemovni britského parlamentu. Zákonodarcom mala oznámiť, že aktivovala článok 50 kľúčovej zmluvy EÚ – Lisabonskej zmluvy, čím sa spúšťa dvojročný proces odchodu krajiny z Únie, teda brexit.

Britain Brexit
Časť listu, ktorý Theresa Mayová poslala Donaldovi Tuskovi a oficiálne sa začal brexit. Foto: 10 Downing Street/ via AP.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskTheresa Mayová