Začal sa proces výberu nového generálneho tajomníka OSN, Guterres sa bude opäť uchádzať o funkciu

António Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres. Foto: archívne, SITA/AP

Organizácia Spojených národov (OSN) v piatok odštartovala proces výberu svojho nového generálneho tajomníka. Všetkých 193 členských krajín požiadala, aby navrhli svojho kandidáta na tento post.

Proces oficiálne spustili virtuálnym podpisom listu predseda Valného zhromaždenia OSN Volkan Bozkir a britská veľvyslankyňa pri OSN Barbara Woodward.

Žena ešte v čele nebola

Súčasný generálny tajomník OSN António Guterres, ktorého funkčné obdobie vyprší 31. decembra, minulý mesiac vyhlásil, že sa bude uchádzať o druhé päťročné obdobie. Podporil ho už napríklad britský premiér Boris Johnson.

Honduraská veľvyslankyňa pri OSN Mary Elizabeth Flores Flake poslala členom OSN list, v ktorom ich upozornila na to, že organizáciu zatiaľ nikdy neviedla žena. Zároveň ich požiadala, aby predstavili svoje kandidátky.

Otvorenejší proces

Uznesenie Valného zhromaždenia z roku 2015 zmenilo dovtedy z veľkej časti tajný výber generálneho tajomníka na otvorenejší a transparentnejší proces.

Členským krajinám umožnilo po prvý raz vidieť základné informácie o všetkých kandidátoch a stretnutie s nimi na zasadnutiach.

V roku 2016 kandidovalo sedem žien a šesť mužov. Zvolenie Guterresa znepokojilo ženy, ktoré chceli prelomiť „mužské vedenie organizácie“ a tiež východnú Európu, ktorá nikdy nemala na poste človeka z tohto regiónu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António GuterresBarbara WoodwardMary Elizabeth Flores FlakeVolkan Bozkir
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)