Za pokles preferencií OĽaNO môže podľa politológa do istej miery aj vznikajúca Kiskova strana

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič, Andrej Kiska
Zľava: Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a exprezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

Za pokles volebných preferencií hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) môže do istej miery vznikajúca strana Andreja Kisku Za ľudí, ktorá bude najväčším konkurentom hnutia.

Pre agentúru SITA to uviedol v súvislosti s dvojicou politických strán, ktoré sú podľa posledného prieskumu volebných preferencií na hranici zvoliteľnosti, politológ z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Pavol Baboš. V prípade OĽaNO však hovorí aj o ďalšom probléme.

„Je to trochu únava zo štýlu politiky lídra OĽaNO Igora Matoviča. Dlhé roky má jedinú agendu, čo je boj proti korupcii, a nedokázal sa veľmi presadiť a zaviesť nejaké riešenia,“ povedal Baboš s tým, že Matovič je na politickej scéne takmer desať rokov. „V NR SR je od roku 2010 a po deviatich rokoch rozprávať to isté jednoducho už nestačí,“ dodal politológ.

Vznikajúca strana Za ľudí podľa Baboša má ešte stále potenciál rásť. „Ostrá predvolebná kampaň sa ešte len začne a z toho, čo pozorujem, tak strana Za ľudí už začala byť relatívne prítomná v regiónoch Slovenska. Chodia medzi ľudí, stretávajú sa, čo je forma kontaktnej kampane, ktorá veľmi pomohla aj Progresívnemu Slovensku a strane Spolu pred voľbami do Európskeho parlamentu,“ priblížil politológ a dodal, že Za ľudí má potenciál a ich aktivita v regiónoch sa môže odraziť už v ďalšom prieskume.

Najaktívnejší poslanci parlamentu

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky, najlepšou kampaňou hnutia je aktivita jeho poslancov v NR SR, ktorí sú, „aj podľa dostupných štatistík, pravidelne najaktívnejšími poslancami parlamentu“.

„V posledných mesiacoch hnutie predstavilo kvalitné programy pre oblasť dopravy a obrany, s ktorými pôjde hnutie do parlamentných volieb 2020. V predstavovaní programov pre ďalšie oblasti, na ktorých pracujú skúsení odborníci, bude hnutie pokračovať po prázdninách, a v neposlednom rade, predstavitelia nášho hnutia sa stretávajú s ľuďmi v regiónoch. Nedávno organizoval tieňový minister dopravy za OĽaNO Ján Marosz so svojím tímom diskusie na tému dopravy na strednom a južnom Slovensku, pričom zároveň monitorovali katastrofálny stav slovenských železníc. Tieňový minister obrany Jaroslav Naď v posledných týždňoch ťahá šnúru diskusií o obrane po celom Slovensku. Spolu s ním na diskusiách vystupujú viacerí poslanci NR SR za OĽaNO a predstavujú naše riešenia pre oblasť školstva (Miroslav Sopko), pôdohospodárstva (Martin Fecko), kultúry (Natália Milanová) či financií (Eduard Heger),“ uviedol Bystriansky.

Zároveň priblížil, že hnutiu OĽaNO dávali prieskumy pred poslednými parlamentnými voľbami v roku 2016 niečo cez päť percent a nakoniec získalo dvakrát viac, teda 11 percent hlasov.

Kauzy obvineného Mariana K.

Podobne ako OĽaNO aj strana Za ľudí podľa Veroniky Remišovej, ktorá z OĽaNO prešla ku Kiskovi, sa snaží robiť opozičnú prácu, kontrolovať vládnu koalíciu a strážiť peniaze občanov.

Priblížila, že napríklad ona pred pár dňami podala viaceré podnety na policajnú inšpekciu v súvislosti so zneužívaním polície rôznymi organizovanými skupinami, čo sa ukázalo pri kauzách obvineného Mariana K. Ľudia zo vznikajúcej strany Za ľudí chodia medzi ľudí, stretávajú sa s nimi a postupne prechádzajú celé Slovensko.

„Naše priority sú jasné – boj proti korupcii a za spravodlivosť, zlepšenie kvality života a vyššie mzdy, pomoc rodinám, byty pre mladé rodiny, radikálne zlepšenie služieb štátu v zdravotníctve, školstve a v starostlivosti o starších ľudí. A hlavne sa nenecháme zastrašiť rôznymi kriminálnymi živlami, ktoré si myslia, že im patrí celé Slovensko,“ priblížila Remišová.

Za ľudí má v prieskumoch päť percent

Podľa Remišovej strana Za ľudí ešte ani riadne nevznikla a už má v prieskumoch päť percent, čo je veľmi dobrý výsledok.

„Ak si spomenieme na prieskumy pred voľbami v roku 2016, tak niektoré opozičné strany aj po štyroch rokoch existencie a relatívne dobrej známosti značky sa pohybovali pod hranicou zvoliteľnosti. Nám sa podarilo vo veľmi krátkom čase vyzbierať podpisy na založenie strany, čakáme na registráciu strany, tvrdo pracujeme s tímom takmer sto odborníkov na programe a hlásia sa k nám stále noví a noví ľudia. Strana Za ľudí nebude strana jedného človeka, ale je v prvom rade tímom zrelých a schopných ľudí, ktorí nielenže majú dobré myšlienky, ale hlavne vedia tieto myšlienky a víziu uviesť do praxe. Aby som to povedala tak ľudsky, v našom tíme je duch služby, minimum egomaniakov a úprimná snaha zlepšiť Slovensko,“ uzavrela Remišová.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý robila agentúra Focus v dňoch 13. až 19. augusta na vzorke 1 010 respondentov by hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti získalo 6,1 percenta hlasov a pripravovaná strana Za ľudí 5,5 percenta.

Agentúra SITA oslovila aj ďalšie politické strany, ktoré sú v poslednom prieskume na hranici zvoliteľnosti, ako plánujú zvýšiť svoje volebné preferencie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaIgor MatovičPavol BabošVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Za ľudí - Kiskova politická strana