Z hradu Windsor zaznela americká hymna, kráľovná Alžbeta II. súcití s obeťami teroristických útokov

Britská kráľovná Alžbeta II.,
Britská kráľovná Alžbeta II. Foto: archívne, SITA/AP

Britská kráľovná Alžbeta II. na 20. výročie teroristických útokov proti USA z 11. septembra 2001 vyjadrila súcit s obeťami a sústrasť ich rodinám. „Moje myšlienky a modlitby, rovnako ako myšlienky a modlitby mojej rodiny a celého národa, patria obetiam,“ uviedla kráľovná.

Počas špeciálneho striedania stráže na hrade Windsor v sobotu zaznela hymna USA. Americká hymna odznela v Buckinghamskom paláci aj pred dvadsiatimi rokmi deň po útokoch na znak solidarity s USA.

Americký veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Philip Reeker sa kráľovnej za jej gesto poďakoval. „V mene USA hovorím, že nemáme bližšieho spojenca a bližšieho priateľa, v dobrých aj zlých časoch,“ uviedol. Medzi takmer tritisíc obeťami teroristických útokov z 11. septembra 2001 bolo aj 67 britských občanov.

Útoky z 11. septembra 2001 uskutočnila teroristická organizácia al-Kájda. Samovražední útočníci sa zmocnili štyroch amerických civilných lietadiel. Dvomi z nich narazili do budov Svetového obchodného centra v New Yorku a jedným do budovy Pentagonu. Štvrté lietadlo spadlo na pole v štáte Pensylvánia, keď pasažieri zápasili s teroristami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kráľovná Alžbeta II.