Z Fukušimy vypustia do mora rádioaktívnu vodu, EÚ dá 10 mil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fukusima
Foto: SITA/AP

TOKIO 4. apríla (WEBNOVINY) – Japonská elektrárenská spoločnosť TEPCO odvedie 11 500 ton rádioaktívnej vody do mora, aby uvoľnila skladovacie priestory v poškodenej jadrovej elektrárni Fukušima pre viac kontaminovanú vodu. Spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že voda, ktorú vypustia do Tichého oceánu, je len mierne rádioaktívna. V reaktoroch

Fukušimy, najmä v priestoroch druhého reaktora, sa však akumulovala oveľa rádioaktívnejšia voda, ktorú teraz potrebujú uskladniť. Tento zámer potvrdil na tlačovej besede aj hovorca vlády Jukio Edano. „Nemáme na výber a v rámci bezpečnostných opatrení musíme vypustiť do oceánu vodu kontaminovanú rádioaktívnym materiálom,“ vyhlásil.

Z najviac poškodeného reaktora číslo dva stále uniká do mora vysokorádioaktívna voda. Pracovníkom Fukušimy sa zatiaľ tento únik vody vytekajúcej cez prasklinu v plášti okolo reaktora nepodarilo zastaviť. Hoci namerané hodnoty žiarenia mnohonásobne prekračujú normu, podľa expertov sa rádioaktívne izotopy v mori rýchlo rozptyľujú.

Dvadsaťcentimetrová prasklina sa nachádza v priestore šachty, ktorú sa pracovníci snažili zabetónovať. Pokus však nebol úspešný, keďže použitá zmes nezatvrdla. Ako ďalšiu metódu pracovníci zvolili vstrekovanie penového polyméru do potrubia, ktoré spája šachtu so zvyškom systému, výsledok tohto opatrenia však zatiaľ nie je známy.

https://www.youtube.com/watch?v=BFXeLFeKdPo

EÚ: Únia poskytne Japonsku pomoc vo výške 10 miliónov eur

Európska únia poskytne Japonsku zničenému zemetrasením pomoc vo výške 10 miliónov eur. Informovala o tom v pondelok Európska komisia. Konkrétne pôjdu prostriedky na podporu asi 8 tisíc rodín, ktoré po prírodnej katastrofe žijú v provizórnych ubytovacích podmienkach. „Prostriedky pôjdu na pomoc viac ako 30 tisíc ľuďom, ktorí žijú v prechodných prístreškoch a sú odkázaní na dodávky pitnej vody, prikrývok, matracov a ďalšiu pomoc,“ píše sa vo vyhlásení komisie.

Podľa týchto údajov pomoc dostanú rodiny v postihnutých provinciách Iwate, Mijagi a Fukušima prostredníctvom Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC). V krajine sa tiež nachádza 15 expertov EÚ, ktorí pomáhajú pomoc koordinovať.

Zemetrasenie a následné vlny tsunami z 11. marca si doteraz v Japonsku vyžiadali 28-tisíc potvrdených obetí a nezvestných. Prírodná katastrofa silno poškodila tamojšiu jadrovú elektráreň Fukušima I, z ktorej odvtedy uniká radiácia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať