Wings for Life World Run bude opäť aj na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Wings for Life World Run
Atmosféra pred štartom behu Wings for Life World Run - celosvetového bežeckého podujatia na podporu neziskovej nadácie Wings for Life, ktorá financuje projekty na výskum poranení miechy. Bratislava, 3. máj 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – Charitatívny beh Wings for Life World Run, z ktorého je plný výťažok zo štartovného určený pre nadáciu na výskum poranenia miechy (za uplynulé dva ročníky sa na celom svete vyzbieralo 7,2 milióna eur), tretíkrát zavíta opäť aj na Slovensko. To bude jednou z 33 krajín, v ktorej sa uskutoční unikátne bežecké podujatie.

Dejiskom bude 8. mája Bratislava, jednotný začiatok pre všetky zapojené štáty je o 13.00 h SELČ. V metropole SR sa účastníci vydajú na trať spred OC Eurovea. Cieľom tohto projektu je vrátiť ľudom na vozíku život na nohách, aby mohli zase chodiť.

„Je to jedinečný beh, v ktorom účastníci nebežia do cieľa, ale ten príde za nimi. Je to pre nás česť, že sa Bratislava opäť ocitla na mape krajín, ktoré sa zapájajú do tejto akcie. Znamená to veľa aj pre propagáciu mesta,“ uviedol na tlačovej besede organizátor Wings for Life World Run Slovensko Peter Pukalovič.

Švajda pobeží aj pre krstnú dcéru

Hlavnú myšlienku behu: „Bežím pre tých, ktorí behať nemôžu“ podporujú aj viacerí ambasádori podujatia, medzi ktorými sú známe osobnosti z rôznych sfér športového i umeleckého života. Nechýbajú medzi nimi ani poprední slovenskí vytrvalci Gabriel Švajda a Romana Komarňanská.

„Vlani som dlho viedol, napokon som skončil tretí a dosiahol som métu 58,1 km. Tento rok by som sa chcel dostať na 62 km. Možno to bude menej, možno viac, sám sa nechám prekvapiť. Na maratónsku vzdialenosť som zvyknutý, čo sa deje na ďalších kilometroch, je zahalené rúškom tajomstva. Z minulého roka si pamatám len Dunaj na jednej a repku olejnú na druhej strane,“ s úsmevom si zaspomínal na lanskú skúsenosť Švajda, ktorý na víkendovom bratislavskom maratóne obsadil 5. miesto

„Pokúsim sa pokoriť hranicu svojich možností. Pobežím pre tých, čo nemôžu, teda aj pre krstnú dcéru. O to viac budem motivovaný,“ dodal atlét z Dvorov nad Žitavou.

Ambasádormi behu sú známe osobnosti

Víťazka slovenskej časti WFL 2015 sa tentoraz predstaví v japonskej Takašime. „Nebolo jednoduché si vybrať spomedzi ďalších 32 krajín. Voľba napokon padla na Japonsko, kde som ešte nikdy nebola. O mojich konkurentkách nemám informácie, viem však, že práve celosvetová víťazka bola Japonka a zabehla 56 km,“ poznamenala Komarňanská, ktorá pred rokom za niečo vyše tri hodiny ubehla 41,85 km.

Z ďalších ambasádorov, medzi ktorých patria herec a operný spevák Filip Tůma, motocyklový pretekár Štefan Svitko, vodná slalomárka Jana Dukátová, herec Róbert Jakab, horský cyklista Filip Polc, bývalý reprezentant v zjazdovom lyžovaní Marián Ligda či pro-gamer Erik Leštach, si najodvážnejší cieľ stanovil moderátor Matej „Sajfa” Cifra. „Vlani som ubehol 32 km, tentoraz by som chcel zopakovať približne to isté, mojou métou je 30 km,“ prezradil zabávač, ktorý je známy svojím pozitívnym vzťahom k športu a behu obzvlášť. „Baví ma to. Ide aj o prekonávanie samého seba, to by si mal každý uvedomiť,“ dodal „Sajfa“.

Beh Wings for Life má pohyblivý cieľ

Beh Wings for Life má pohyblivý cieľ. Všetkých účastníkov stíha auto (na trať sa vydá 30 min po štarte a postupne bude zvyšovať rýchlosť). V momente, keď bežca dostihne, sa preňho preteky končia.

Dvojnásobný celosvetový víťaz podujatia Lemawork Ketema atakoval 80 km. Šoférom auta v SR bude známy motocyklový pretekár Ivan Jakeš. Dizajnérom trate je bývalý maratónec Marcel Matanin: „Pobeží sa cez prístav, potom v centre mesta, cez Most SNP a Panónsku až na hrádzu smerom do Čunova až po Gabčíkovo. Celá trať meria 100 km, vlani sme sa dostali na 68,5 km.“

Organizátori by chceli prekonať vlaňajšok, keď sa do akcie zapojilo viac ako 2200 ľudí. Aktuálne hlásia zatiaľ 1500 prihlásených bežcov so záujmom podporiť ušľachtilú vec. Ďalší ešte majú šancu a môžu sa zaregistrovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip PolcFilip TůmaIvan JakešJana DukátováŠtefan Svitko