Zistili reálne dopady kofeínu na plod v tele ženy. Riziká pretrvávajú u detí aj v neskoršom veku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tehotenstvo, čaj
Tehotné ženy by si mali dávať pozor na príjem kofeínu. Vedci odhalili jeho reálny dopad na plod. Foto: www.greenteapregnancy.com/

S kofeínom sa nám zrejme najčastejšie spája káva. Pre bežného človeka je skôr akýmsi „životabudičom“, ktorý mu dodáva silu do dňa. Sú však skupiny ľudí, ktorí by si na kofeín mali dávať pozor. Napríklad tehotné ženy.

Káva a tehotenstvo

V najnovšom výskume sa na túto skupinu pozreli odborníci z amerického Národného zdravotníckeho inštitútu (NIH). Ozrejmili v ňom reálne dopady konzumácie kofeínu v tehotenstve na deti.

Odborníci odhalili zníženie veľkosti a telesnej hmotnosti u detí, ktorých matky konzumovali menej ako 200 miligramov kofeínu denne, čo sú dve šálky kávy.

Predchádzajúce štúdie spájali obmedzený rast plodu naopak s vysokým príjmom kofeínu (viac ako 200 miligramov denne) v tehotenstve. Štúdie spojené s menšími dávkami až doteraz priniesli zmiešané výsledky.

Autori najnovšieho výskumu upozornili, že ich predchodcovia nezohľadnili iné faktory ovplyvňujúce veľkosť narodeného dieťaťa, ako napríklad zmenu obsahu kofeínu v rôznych nápojoch alebo fajčenie počas tehotenstva.

Tisíce žien

V štúdii analyzovali dáta viac ako dvetisíc žien rôznej rasy a etnickej príslušnosti. Žiadna z nich nefajčila a nemala pred otehotnením žiadne závažné zdravotné problémy.

Počas 10. až 13. týždňa tehotenstva poskytli krvné vzorky, ktoré odborníci analyzovali pre výskyt kofeínu a paraxantínu, ktorý vzniká pri rozklade kofeínu v tele.

Ženy takisto uviedli, aké množstvo nápojov s obsahom kofeínu denne prijímajú. Urobili tak počas registrácie a potom pravidelne počas tehotenstva.

Menšie a ľahšie

Deti, ktoré sa narodili matkám s najvyšším množstvom kofeínu v krvi, boli o 84 gramov ľahšie, o 0,44 centimetra kratšie a mali o 0,28 centimetra menší obvod hlavičky.

Porovnali ich pritom s deťmi matiek, ktoré mali v krvi malé alebo žiadne množstvo kofeínu.

Na základe vlastných odhadov žien týkajúcich sa príjmu nápojov, mali konzumentky približne 50 miligramov kofeínu denne, čo je pol šálky kávy, o 66 gramov ľahšie deti ako matky, ktoré nekonzumovali kofeínové nápoje.

Deti matiek z prvej skupiny mali tiež o 0,32 centimetra menší obvod stehien.

Riziká v neskoršom veku

Vedci predpokladajú, že kofeín spôsobuje zúženie ciev v maternici a placente, čo môže spôsobovať obmedzené dodávky krvi pre plod v čase vývoja a spomaliť jeho rast.

Kofeín by tiež mohol narušiť stresové hormóny plodu, čím vystavuje plod riziku rýchleho nárastu hmotnosti po narodení a následne zvýšenému riziku obezity v neskoršom veku. Takisto mu hrozia problémy so srdcom alebo cukrovka.

Vedúca štúdie Katherine L. Grantz uviedla, že tehotné ženy by sa mali poradiť o konzumácii kofeínu so svojím lekárom.

„Až kým nebudeme poznať viac informácií, bolo by vhodné, aby tehotné ženy obmedzili alebo úplne vylúčili pitie nápojov s obsahom kofeínu,“ dodala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katherine L. Grantz
Firmy a inštitúcie Národný zdravotnícky inštitút (NIH)