Zdravotnícky pracovník získal štatút chránenej osoby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
sanitky
Foto: SITA / Dušan Hein

Podľa Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov bolo len počas ostatných troch rokov zdokumentovaných 32 prípadov napadnutí zdravotníckych pracovníkov v posádkach záchrannej zdravotnej služby.

Zdravotnícki pracovníci budú pri výkone svojho povolania lepšie chránení. Podľa vládneho návrhu zákona o uznávaní a výkone majetkového rozhodnutia vydaného v trestnom konaní v EÚ, ktorý schválil v utorok parlament, získali totiž štatút chránenej osoby.

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) v reakcii uviedla, že víta schválenie tohto zákona, na návrhu ktorého pracovala spolu s ďalšími komorami v zdravotníctve uplynulé dva roky.

Útoky a nebezpečné vyhrážanie

Podľa komory je téma v súčasnosti aktuálna, nakoľko len počas ostatných troch rokov bolo zdokumentovaných 32 prípadov napadnutí zdravotníckych pracovníkov v posádkach záchrannej zdravotnej služby, pričom išlo o fyzické napadnutia pacientmi a ďalšími zúčastnenými osobami.

Časť z týchto napadnutí si vyžiadala lekárske ošetrenie napadnutých zdravotníckych pracovníkov.

„Ďalším častým sprievodným javom bolo v uvedených prípadoch nebezpečné vyhrážanie pacientov a ďalších zúčastnených osôb, pričom boli zdokumentované vyhrážania sa s použitím strelnej zbrane a ďalších „chladných“ zbraní,“ konštatovala SKZZ.

Napádané boli rovnako zdravotné sestry v nemocniciach či ambulanciách, ako aj ďalší zdravotnícki pracovníci.

Veria, že prísne tresty odradia od útokov

Záchranári veria, že táto legislatívna úprava, ktorá umožňuje v prípade útoku na zdravotníckeho pracovníka uložiť vyšší trest, odradí útočníkov a v prípade útoku zabezpečí spravodlivý trest pre páchateľov.

„Zdravotnícky pracovník pri výkone svojho povolania prichádza pacientovi pomáhať, a nie chrániť svoju bezpečnosť a zdravie,“ uzavrela komora.

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov vznikla v roku 2013 a ako profesijná komora v zdravotníctve združuje zdravotníckych záchranárov pracujúcich v záchrannej zdravotnej službe, integrovanom záchrannom systéme a na operačnom stredisku záchrannej zdravotnej službe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia