Zdravotnícka univerzita dostala dotáciu na prístroj, ktorý odhalí Creutzfeldovu-Jakobovu chorobu ešte za života pacienta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Creutzfeldtova Jakobova choroba
Foto: ilustračné, Getty images

Slovenská zdravotníctva univerzita (SZU) vlani získala dotáciu z rozpočtovej kapitoly rezortu zdravotníctva vo výške 38,4 tisíca eur. Určená bola na kúpu prístrojov, ktoré včas odhalia zriedkavé, prenosné a smrteľné choroby.

Vyplýva to z hodnotiacej správy o plnení aktivít v rámci zdravotnej starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami za minulý rok, ktorú na stredajšom rokovaní vzala vláda na vedomie.

Skvalitní sa diagnostický proces

Peter Kimijan zo SZU pre agentúru SITA spresnil, že prístrojové vybavenie umožní využiť novú diagnostickú metódu, ktorá ešte za života pacienta potvrdí alebo vylúči Creutzfeldovu-Jakobovu chorobu.

Definitívne potvrdenie tejto zriedkavej choroby bolo na Slovensku možné až po smrti pacienta biopsiou mozgu alebo vyšetrením mozgového tkaniva pri pitve.

Nová metóda podľa Kimijana skvalitní diagnostický proces celej skupiny rýchloprogredujúcich demencií, lebo odlíši prenosnú Creutzfeldtovú-Jakobovú chorobu od neprenosných a zabráni tak šíreniu smrteľnej a neliečiteľnej choroby chirurgickými úkonmi alebo darcovstvom.

„Zavedená metóda pomôže k nasmerovaniu diagnostiky na iné, často liečbou ovplyvniteľné neurodegeneratívne ochorenia,” doplnil Kimijan.

Na Slovensku je incidencia vyššia

Creutzfeldtova-Jakobova choroba je najčastejšou prionovou chorobou, čiže smrteľným a neliečiteľným degeneratívnym ochorením centrálnej nervovej sústavy. Je prenosným ochorením s celosvetovým výskytom jeden prípad na milión obyvateľov ročne.

“Na Slovensku je jej incidencia vyššia, zväčša zachytávame 3 až 4 prípady na milión obyvateľov ročne,” poznamenal Kimijan s tým, že najčastejšie sa vyskytuje vo veku 52 až 65 rokov.

Príznaky sú zo začiatku veľmi nešpecifické, u chorého možno často pozorovať náladovosť, stratu záujmu o okolie, pridružujú sa problémy s pamäťou či demencia. Ochorenie sa končí smrťou zvyčajne do šiestich mesiacov od prvých príznakov.

Choroba má klasický a nový variant. Nový variant súvisí s BSE, známou ako choroba šialených kráv. Na Slovensku sa podľa SZU nový variant nevyskytuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Kimijan
Firmy a inštitúcie SZU Slovenská zdravotnícka univerzita