Zdravotnícka reforma má reformovať, nie deformovať. ZMOS stojí za mestami a požaduje zachovanie škrtnutých pôrodníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Revúca
Foto: NsP Revúca

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) stojí za mestami, ktorých zdravotnícka reforma z Plánu obnovy a odolnosti SR deformuje.

ZMOS zároveň požaduje zachovanie gynekologicko-pôrodníckych a neontologických oddelení v nemocniciach v Kráľovskom Chlmci, Myjave, Partizánskom, Revúcej a Snine. Informuje o tom ZMOS v tlačovej správe.

Reformovať, nie deformovať

Zdravotnícka reforma má podľa združenia reformovať a nie deformovať naše územie, zabezpečiť kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť v území, ktorá bude znižovať regionálne rozdiely. Navrhovaná reforma je však podľa ZMOS úplným opakom, a v protichode s reálnymi potrebami daného územia.

Pre primátorov dotknutých miest je riešením dvojročné prechodné obdobie na dobehnutie požadované parametra počtu pôrodov, čo ZMOS bude presadzovať v mene týchto členských miest ako spôsob zachovania gynekologicko-pôrodníckych a neonatologických oddelení v nemocniciach.

Dotkne sa to obyvateľov aj ďalších miest

Reformný zámer plánu obnovy v oblasti zdravotnej starostlivosti prináša podľa ZMOS negatívne dopady na poskytovanie zdravotnej starostlivosť a jej dostupnosti v piatich mestách, a to v Kráľovskom Chlmci, Myjave, Revúcej, Partizánskom a Snine.

Zrušenie gynekologicko-pôrodníckych a neonatologických oddelení sa dotkne obyvateľov nielen samotných miest, ale aj ďalších okolitých miest a obcí, povedal vo štvrtok 13. apríla po spoločnom stretnutí s primátormi dotknutých miest podpredseda ZMOS a predseda Komory miest Jozef Božik.

Parameter počtu pôrodov považuje za nepostačujúci pri prijímaní tak závažného rozhodnutia, ktoré negatívne ovplyvní kvalitu života obyvateľov, ale aj celého územia v poskytovaní a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Dostupnosť služby je parameter, na ktorý by sa malo prihliadať a ktorý je garantovaný aj Ústavou SR. Navrhované zmeny podľa ZMOS však na tento parameter vôbec neprihliadajú.

Vysoký podiel počtu rómskych komunít

Podľa ZMOS je nevyhnutná aj kvalitná zdravotná starostlivosť v regiónoch, kde je vysoký podiel počtu marginalizovaných rómskych komunít.

V Revúcej, ktorá sa nachádza v najmenej rozvinutom regióne, tvoria Rómovia 35 percent obyvateľov okresu. Z 300 pôrodov je 80 percent pôrodov rizikových, čo si vyžaduje nielen včasnú, ale kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

V Partizánskom sa tri roky pred začiatkom prípravy reformy pohybovali počty pôrodov nad požadovaným parametrom. Do konca roka 2021 evidovali viac ako 550 pôrodov. Vyššie počty pôrodov posledných rokov vyvolali aj príležitosť na zvyšovanie investícií do nemocničnej infraštruktúry.

Nemocnica v Partizánskom podľa anonymného prieskumu spokojnosti poistencov skončila na prvom mieste na Slovensku v prípade zdravotnej poisťovne Dôvera a v prvej desiatke v prípade Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Každé mesto má svoje špecifiká

Primátori dotknutých miest poukázali aj na to, že ani jedna nemocnica sa nevymyká z rámca, v ktorom by bola poskytnutá nekvalitná zdravotnícka starostlivosť vyjadrená počtom neúspešných pôrodov z titulu nekvalitných pôrodníkov.

Podľa Božika má každé mesto svoje špecifiká.

„Počet pôrodov je nepostačujúci parameter na prijatie tak dôležitého rozhodnutia o zrušení gynekologicko-pôrodníckych oddelení v nemocniciach v týchto piatich mestách. Ide o zrušenie základného piliera pre život a životaschopnosť daného územia. Je to rozhodnutie, ktoré pomôže k vysídľovaniu územia a zvyšovanie regionálnych rozdielov a vyľudňovaniu územia,“ upozornil Božik.

ZMOS zastupuje 62 regionálnych združení miest a obcí a 2 788 obcí, čo je 95 percent miestnych územných samospráv Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Božik
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska