Zdravita nepodpísala dodatky k zmluvám s VšZP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Marián Šóth
Marián Šóth | Foto: SITA / Marko Erd

AKTUALIZOVANÉ – Lekári totiž dostali na podpis dodatky, ktoré nesúhlasili s tým, na čom sa s poisťovňou dohodli.

Lekárske združenie Zdravita nepodpísalo dodatky k zmluvám o poskytovaní zdravotnej starostlivosti so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) za viac ako 2 tisíc poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Informoval o tom v piatok generálny riaditeľa Zdravita, o.z. Marián Šóth.

Ako vysvetlil v stanovisku, dôvodom je to, že napriek dohode o zmluvných podmienkach a odsúhlaseniu vzorových dodatkov, boli zo strany VŠZP zástupcom Zdravita o.z. na podpis predložené dodatky, ktoré v niektorých prípadoch nezodpovedali dohodnutému obsahu.

„Takýto postup považujeme za neprijateľný a sme toho názoru, že pokiaľ je niečo dohodnuté, treba to rešpektovať. Ide o principiálnu záležitosť,“ poznamenal.

Na ambulantných lekárov sa zabudlo

Šóth skonštatoval, že dodatky boli pripravení podpísať, napriek tomu, že neriešia akútnu potrebu zlepšenia podmienok ambulantných poskytovateľov.

„Vychádzali sme tiež z názorov našich členov vyjadrené v nami zaslaných dotazníkoch, ktorí pred nepodpísaním zmlúv a nezmluvným vzťahom preferujú iné právne formy riešenia nepriaznivej situácie v ambulantnom sektore,“ dodal.

Generálny riaditeľ považuje situáciu ambulantného sektora za alarmujúcu a optimizmus neprinášajú podľa neho ani informácie o plánovanom navýšení zdrojov do segmentu zdravotníctva prostredníctvom zvýšenej sadzby odvodov za poistencov štátu.

„Z materiálov, ktoré prerokovávala vláda je zrejmé, že tieto dodatočné zdroje majú byť smerované mimo ambulantných poskytovateľov, a to na financovanie zákonných nárokov lekárov a sestier a na zastavenie rastu zadlžovania. Nutné je povedať, že súkromní ambulantní lekári k zadlžovaniu neprispeli a neprispievajú a nemajú výšku platu zaručenú zákonom. Naopak, často pracujú bez ohľadu na zmluvný limit poisťovne, teda časť ich práce nie je vôbec zaplatená,“ upozornil Šóth.

Zdravita intenzívne pracuje na vytvorení konceptu, ktorý právnym spôsobom bude riešiť neudržateľnú situáciu ambulantných poskytovateľov. Cieľom je, pokiaľ sa situácia nezlepší, predstaviť tento koncept na jeseň tohto roku, uzavrel Šóth.

VšZP rešpektuje dohody s partnermi

Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková uviedla v stanovisku, že zdravotná poisťovňa si vždy ctila a rešpektovala dohody s partnermi. „Na základe výsledkov rokovaní so zástupcami Zdravita, ktoré prebiehali od marca tohto roku, VšZP pripravila dodatky k zmluvám o zdravotnej starostlivosti na obdobie od 1. júla tohto roka. Zdravita nesúhlasila len s dodatkom týkajúcim sa oblasti SVALZ (Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky),“ objasnila hovorkyňa

Podľa Vasilenkovej VšZP však v tejto súvislosti zástupcov Zdravita upozornila, že výsledná podoba tohto dodatku bude závisieť od výsledkov rokovaní s treťou stranou, nakoľko ide o jedno z opatrení ozdravného plánu, ktorým je VšZP viazaná.

„Cieľom tohto opatrenia je nastavenie rovnakých podmienok pre všetkých poskytovateľov v segmente SVALZ. Keďže rokovania s ich zástupcami naďalej pokračujú, finálne znenie zmluvnej úpravy podmienok v tejto oblasti je ešte otvorené. Na pokračujúce rokovania týkajúce sa tejto problematiky VšZP pozvala aj zástupcov Zdravita. VšZP mrzí, že napriek avizovaným úpravám návrhu tohto dodatku, vyvolalo jeho znenie u Zdravity negatívny ohlas. Poisťovňa je i naďalej pripravená viesť konštruktívne rokovania a dospieť k vzájomnej dohode v záujme pacienta,“ uzavrela hovorkyňa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa