Záchranné služby v Bratislave a Košiciach dostanú financie z plánu obnovy na nákup nových vozidiel

sanitka
Foto: ilustračné, Getty Images

Záchranná zdravotná služba (ZZS) Bratislava a Záchranná služba Košice budú priamymi prijímateľmi prostriedkov z plánu obnovy pri obnove ich vozového parku. V stredu o tom rozhodla vláda.

Pôjde o investíciu v sume 22,2 milióna eur bez DPH do nákupu 197 nových vozidiel pre oboch štátnych poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Pre Záchrannú zdravotnú službu Bratislava je z toho vyčlenených 13,8 milióna eur bez DPH a pre Záchrannú službu Košice 8,4 milióna eur bez DPH.

Nové vozidlá pre dvoch poskytovateľov

Záchranná zdravotná služba Bratislava by mala obstarať 74 vozidiel rýchlej zdravotnej pomoci, 20 vozidiel rýchlej lekárskej pomoci, 21 rendez-vous vozidiel, 3 vozidiel rýchlej lekárskej pomoci s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky a 6 vozidiel určených na hromadnú prepravu osôb.

Záchranná služba Košice má dostať financie na nákup 46 vozidiel rýchlej zdravotnej pomoci, 10 vozidiel rýchlej lekárskej pomoci, 9 rendezvous vozidiel, 5 vozidiel rýchlej lekárskej pomoci s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky a 3 vozidiel určených na hromadnú prepravu osôb.

Rezort dodržiava len to, čo bolo napísané

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nevidí problém v tom, že financie z plánu obnovy využijú len dve štátne záchranné služby. „Tak to bolo nastavené v pláne obnovy, len dodržiavame to, čo tam bolo napísané, čo bolo odkomunikované a schválené Európskou komisiou,“ povedal po rokovaní vlády.

Zastaralý a nevyhovujúci stav

Veľká časť ambulancii ZZS v súčasnosti využívaných štátnymi poskytovateľmi je podľa ministerstva zdravotníctva v nevyhovujúcom stave. Okrem toho, že vozidlá majú 10 a viac rokov, majú neprimeraný nájazd kilometrov, často viac ako 500-tisíc. V praxi sú stále používané aj vozidlá s nájazdom viac ako trištvrte milióna kilometrov.

V týchto ambulanciách záchranári pracujú tiež so zastaralým materiálno-technickým vybavením, ktoré nevyhovuje štandardom urgentnej zdravotnej starostlivosti súčasného obdobia,“ tvrdí ministerstvo.

Obnova vozového parku ZZS je podľa ministerstva zdravotníctva priamo naviazaná na plnenie míľnika reformy, a to optimalizácie siete záchrannej zdravotnej služby, ktorá je v týchto dňoch v procese finalizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRZáchranná služba Košice (ZSKE)Záchranná zdravotná služba Bratislava