Všetkých záujemcov o vakcínu Sputnik V chcú prvou dávkou zaočkovať do konca mesiaca. Stihnú druhú, kým expiruje?

Sputnik V
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Ruská očkovacia látka Sputnik V bola oficiálnym dôvodom, pre ktorý musel zo svojej pozície premiéra odísť Igor Matovič (OĽaNO). Bez toho, aby koaličných partnerov informoval o svojich plánoch, totiž nakúpil dva milióny dávok tejto vakcíny.

Matovič pritom na základe prieskumu obyvateľov tvrdil, že sa Sputnikom nechá zaočkovať 300-tisíc ľudí, neskôr dokonca hovoril o 500-tisícoch. V prvej dodávke prišlo na Slovensko 200-tisíc dávok, zvyšné objednané mali doraziť do konca júna.

Keďže Sputnik V je dvojdávková vakcína, mohlo sa ňou celkovo zaočkovať milión Slovákov. Aktuálne je ňou podľa dát Iniciatívy Veda pomáha zaočkovaných 14-tisíc ľudí, ďalších takmer 7 000 čaká na pridelenie termínu.

Záujem o ruskú očkovaciu látku tak ani zďaleka nesplnil očakávania bývalého premiéra. Mnohých ľudí mohol odradiť aj fakt, že ani Matovič sám sa Sputnikom zaočkovať doteraz nenechal, aj keď sa vraj podľa Denníka N stihol do Čakárne zaregistrovať.

Expirácia vakcín

Od 1. júla však už možnosť prihlásiť sa na očkovanie Sputnikom V neexistuje. Aj keď sa expremiér v najbližších týždňoch zaočkovať nechá a potenciálne tým presvedčí aj iných ľudí, ruskou vakcínou už sa zaočkovať môcť nebudú.

Navyše, všetky prebytočné dávky, v počte 160-tisíc kusov, sa už dokonca vrátili naspäť do Ruska. Polovica dávok, ktoré nám zostali, pritom expiruje v júli, druhá polovica v auguste. Otázkou je, či sa dovtedy stihnú zaočkovať všetci zaregistrovaní.

Vzhľadom na to, že Sputnikom sa očkuje len na ôsmich miestach, môže sa stať, že niekto nestihne absolvovať svoju prvú či druhú dávku, kým vakcína vyvinutá Gamalejovým národným výskumným centrom expiruje. Očkovacie centrá si takýto scenár nepripúšťajú.

Očkujú jeden deň v týždni

V rámci veľkokapacitných očkovacích centier (VKOC) je na očkovanie ruskou vakcínou vyhradený jeden deň v týždni, a to víkendový, ako portál vZdravotníctve.sk informovalo Komunikačné oddelenie Košického samosprávneho kraja (KSK).

V KSK začali ruskou vakcínou očkovať 12. júna, tento víkend to teda bude piatykrát, čo sa bude vo VKOC Michalovce očkovať Sputnikom. Na pridelenie termínu sa v kraji celkovo hlási 1 745 ľudí, z toho 158 ľudí čaká na prvú dávku.

„Počas jedného očkovacieho dňa podáme v priemere 750 dávok,“ uviedli z komunikačného oddelenia župy za VKOC Michalovce a dodali, že niektorí záujemcovia o Sputnik v kraji boli Národným centrom pre zdravotnícke informácie (NCZI) pozvaní na prvú dávku očkovania na tento víkend, teda 10. júla.

Pri kapacite 750 dávok denne by teda tento víkend mali prvú dávku Sputnika dostať všetci, ktorí sú v Čakárni zaregistrovaní. Druhú dávku by tým pádom mali dostať do konca júla, nakoľko medzi dávkami by mali ubehnúť tri týždne.

Nové Zámky

Okrem VKOC v Michalovciach, Bardejove a Piešťanoch sa Sputnikom očkuje aj vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou v Lučenci, Fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch, Nemocnici Bojnice, Epidemiologickej ambulancii v Žiline a na Poliklinike cudzokrajných chorôb v Bratislave.

Podľa hovorcu novozámockej nemocnice Jána Bačeka by ani v menších očkovacích centrách nemal vzniknúť problém s tým, že by sa záujemci o Sputnik V zaočkovať nestihli. Aj v týchto priestoroch očkujú vakcínou Sputnik V jedenkrát týždenne, konkrétne v utorky.

„Doposiaľ sme dvakrát očkovali vrátane utorka aj mimoriadne v piatok. Za jeden očkovací deň takto zaočkujeme 500 ľudí,“ uviedol Baček.

V okrese Nové Zámky v Čakárni na prvú dávku Sputnika čaká 404 ľudí, tento piatok by tak chceli stihnúť zaočkovať všetkých. Druhú dávku by v takom prípade mali záujemci o ruskú vakcínu dostať 30. júla.

Žilina

O čosi tesnejšie to bude v rámci Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), v rámci ktorého sa o prvú dávku vakcíny Sputnik V uchádza 789 ľudí, na druhú dávku stále čaká 1 294 Slovákov. Tempo očkovanie je však v epidemiologickej ambulancii pomalšie ako vo veľkokapacitných očkovacích centrách.

„Počas pracovných dní zaočkujeme vakcínou Sputnik V približne 140 občanov denne. Danou vakcínou očkujeme pacientov aj počas víkendov. Kapacity tieto dni navyšujeme na 200 občanov denne,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

Pekarčíková očakáva, že očkovanie prvou dávkou Sputnik V ukončia ku koncu júla, očkovanie druhými dávkami preto budú uzatvárať v druhej polovici augusta.

Komplikácie

Slovákom však môže očkovanie Sputnikom skomplikovať dovolenkové obdobie, čo znamená, že záujemca o očkovanie ruskou vakcínou nemusí byť v čase prideleného termínu na Slovensku. Môže tiež medzi dávkami ochorieť.

Systém NCZI funguje tak, že ak niekto svoj termín zmešká, bude mu zaslaná pozvánka na náhradný termín, a to opakovane, ako portálu vZdravotníctve.sk potvrdila hovorkyňa NCZI Veronika Bauch.

Zrejme aj preto si Ministerstvo zdravotníctva SR, rovnako ako očkovacie centrá, nepripúšťa možnosť, že by sa niekto pred expiráciou Sputnika zaočkovať nestihol. „Všetky dávky sú podávané korektne, a pravdaže, pred vypršaním záruky,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán BačekSilvia PekarčíkováVeronika BauchZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Gamalejovo národné výskumné centrumIniciatíva Veda pomáha - COVID-19MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií